Best Label Printer Heat Shrink Tube Label Printer Sticker Maker Printing Machine
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$57.80
1โ49
US$52.80
50+
0150
End
Key attributes
Quantity (Pieces)
1 - 100
Lead Time (Days)
7
Max Paper Size
12mm
Interface Type
Usb
Max. Resolution
180DPI
Warranty(Year)
1-Year
After-Sales Service
Return and Replacement
Products Status
Stock
Place Of Origin
China
Brand Name
Puty
Black Print Speed
15mm/sec
Product Name
PT-100E Portable tape label printer
Printing Method
Thermal Transfer Printing
Printing Format
6/9/12mm
Dimension
211mm*121mm*55mm/480g
Rechargeable Battery
1500mAh Lithium-Polymer battery
Certification
CE FCC ROHS
Auto Cutting
Yes
Continuous Printing
Up to 99 consecutive prints
Keyword
heat shrink tube label printer
Paper Type
Thermal Sticker Paper
| Quantity (Pieces) | 1 - 100 |
|---|---|
| Lead Time (Days) | 7 |
| Max Paper Size | 12mm |
| Interface Type | Usb |
| Max. Resolution | 180DPI |
| Warranty(Year) | 1-Year |
| After-Sales Service | Return and Replacement |
| Products Status | Stock |
| Place Of Origin | China |
| Brand Name | Puty |
| Black Print Speed | 15mm/sec |
| Product Name | PT-100E Portable tape label printer |
|---|---|
| Printing Method | Thermal Transfer Printing |
| Printing Format | 6/9/12mm |
| Dimension | 211mm*121mm*55mm/480g |
| Rechargeable Battery | 1500mAh Lithium-Polymer battery |
| Certification | CE FCC ROHS |
| Auto Cutting | Yes |
| Continuous Printing | Up to 99 consecutive prints |
| Keyword | heat shrink tube label printer |
| Paper Type | Thermal Sticker Paper |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Single Package Size | 19X29X7.5 cm |
| Single Gross Weight | 1.500 kg |
Protections
Secure payments
Every payment you make on Alibaba.com is secured with strict SSL encryption and PCI DSS data protection protocols
Easy Return
Make free local returns for defects on qualifying purchases
Money-back protection
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues
Supplier
Guangzhou Lanyou Electronic Technology Co., Ltd.
