OEM Size Plastic Chrome School Classroom Meeting Furniture Training Chair
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$15.50
200+
0200
End
Key attributes
Customization
Available
Kind
Executive Chair
Folded
Unfolded
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
DSC-0026C
Material
Metal
Armrest
Without Armrest
Usage
School, Training Institution, Hotel, Bleacher, Customized
Style
European
Color
Black
Rotary
Fixed
Certification
CCC, ISO9001
Customized
Customized
Condition
New
Warranty
15 Years
Seat Material
Plastic
Frame
Powder Coating/Chrome
Frame Thickness
1.1/1.2/1.5mm
Frame Tube
Round
Net Weight
3.7kg
Bearing Weight
150kg
Customized Moq
200PCS Per Color
Seat Height
45cm
Shipping Way
Sea; Air; Land
Sample Support
Yes
Application
School; Office;Meeting Room; Home; Preschool;
Packing
Stacking/Knock Down/Carton
Feature
Durable; Top Quality
Oem Odm
Yes
Transport Package
Knock Down
Specification
460*420*740mm
Trademark
ZOIFUN
Origin
China
Hs Code
9401790000
Production Capacity
10000PCS Per Month
Package Size
50.00cm * 50.00cm * 78.00cm
Package Gross Weight
5.700kg
| Customization | Available |
|---|---|
| Kind | Executive Chair |
| Folded | Unfolded |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | DSC-0026C |
| Material | Metal |
| Armrest | Without Armrest |
| Usage | School, Training Institution, Hotel, Bleacher, Customized |
| Style | European |
| Color | Black |
| Rotary | Fixed |
| Certification | CCC, ISO9001 |
| Customized | Customized |
| Condition | New |
| Warranty | 15 Years |
| Seat Material | Plastic |
| Frame | Powder Coating/Chrome |
| Frame Thickness | 1.1/1.2/1.5mm |
| Frame Tube | Round |
|---|---|
| Net Weight | 3.7kg |
| Bearing Weight | 150kg |
| Customized Moq | 200PCS Per Color |
| Seat Height | 45cm |
| Shipping Way | Sea; Air; Land |
| Sample Support | Yes |
| Application | School; Office;Meeting Room; Home; Preschool; |
| Packing | Stacking/Knock Down/Carton |
| Feature | Durable; Top Quality |
| Oem Odm | Yes |
| Transport Package | Knock Down |
| Specification | 460*420*740mm |
| Trademark | ZOIFUN |
| Origin | China |
| Hs Code | 9401790000 |
| Production Capacity | 10000PCS Per Month |
| Package Size | 50.00cm * 50.00cm * 78.00cm |
| Package Gross Weight | 5.700kg |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Jinhua Zhongyi Furniture Co., Ltd
