Furniture Edge Banding Strip Manufacturer – OEM & Private Label for EU Brands
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe →
US$0.01-0.50
5,000+
05,000
End
Key attributes
Customization
Available
Customized
Customized
Certification
CE, ISO9001, RoHS, CCC
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
PVC EDGE BANDING
Color
Woodgrain or High Glossy
Material
PVC, ABS, PP, Metallic, Laser
Usage
Cabinet, Door, Shelf, Table, chair, Sofa, Bed
Condition
New
Thickness
0.40-3mm
Width
Customized Minimum Thickness 0.4mm
Oem And Sample Order
Aceptable
Surface
Hight Gloss/Matt/Solid/Wood
Package
100/200/500m/Roll
Feature
Pre-Glued
Business Type
Manufacturer
Transport Package
Carton
Specification
Customizable
Trademark
QUANYI
Origin
China
Hs Code
3920490090
Production Capacity
3000000 Meter/Month
Package Size
450.00cm * 450.00cm * 220.00cm
Package Gross Weight
3.500kg
Name / Nombre Del Producto
PVC/ABS/Acrylic Edge Banding / Tapacanto de PVC/ABS/Acrílico
Thickness/ Grosor
0.4-3mm,customized sizes can be organized / 0.4-3 mm, personalizable
Width/ Anchura
12-100mm,customized sizes can be organized. / 12-100 mm, personalizable
Surface Finish/ Acabado De La Superficie
Matt ,Bright ,High Glossy,Smooth or Embossed Finish. / Acabado mate, brillante, liso, texturado o en relieve.
Packing/ Embalaje
Tickness≤1mm,200m/R,Tickness≥1mm,100m/R or as per customer's requirement.
Moq
5000m/Color
Feature/ CaracteríStica
Pre-glued,Scratch resistance,Corrosion resistance,Superior durability and high Flexibility. / Resistencia a los arañazos, resistencia a la corrosión, durabilidad superior y alta flexibilidad.
Usage/ Uso
For various furniture fittings with wide range of patterns,colors. / Para varios herrajes de muebles con una amplia gama de patrones, colores.
Payment/ Pago
T/T,L/C,Paypal.
Delivery Time/ El Tiempo De Entrega
15-20 days for first order(matching colors)reperated order 10-15 days./ 15-20 días para el primer pedido (colores a juego); orden repetida 10-15 días.
| Customization | Available |
|---|---|
| Customized | Customized |
| Certification | CE, ISO9001, RoHS, CCC |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | PVC EDGE BANDING |
| Color | Woodgrain or High Glossy |
| Material | PVC, ABS, PP, Metallic, Laser |
| Usage | Cabinet, Door, Shelf, Table, chair, Sofa, Bed |
| Condition | New |
| Thickness | 0.40-3mm |
| Width | Customized Minimum Thickness 0.4mm |
| Oem And Sample Order | Aceptable |
| Surface | Hight Gloss/Matt/Solid/Wood |
| Package | 100/200/500m/Roll |
| Feature | Pre-Glued |
| Business Type | Manufacturer |
| Transport Package | Carton |
|---|---|
| Specification | Customizable |
| Trademark | QUANYI |
| Origin | China |
| Hs Code | 3920490090 |
| Production Capacity | 3000000 Meter/Month |
| Package Size | 450.00cm * 450.00cm * 220.00cm |
| Package Gross Weight | 3.500kg |
| Name / Nombre Del Producto | PVC/ABS/Acrylic Edge Banding / Tapacanto de PVC/ABS/Acrílico |
| Thickness/ Grosor | 0.4-3mm,customized sizes can be organized / 0.4-3 mm, personalizable |
| Width/ Anchura | 12-100mm,customized sizes can be organized. / 12-100 mm, personalizable |
| Surface Finish/ Acabado De La Superficie | Matt ,Bright ,High Glossy,Smooth or Embossed Finish. / Acabado mate, brillante, liso, texturado o en relieve. |
| Packing/ Embalaje | Tickness≤1mm,200m/R,Tickness≥1mm,100m/R or as per customer's requirement. |
| Moq | 5000m/Color |
| Feature/ CaracteríStica | Pre-glued,Scratch resistance,Corrosion resistance,Superior durability and high Flexibility. / Resistencia a los arañazos, resistencia a la corrosión, durabilidad superior y alta flexibilidad. |
| Usage/ Uso | For various furniture fittings with wide range of patterns,colors. / Para varios herrajes de muebles con una amplia gama de patrones, colores. |
| Payment/ Pago | T/T,L/C,Paypal. |
| Delivery Time/ El Tiempo De Entrega | 15-20 days for first order(matching colors)reperated order 10-15 days./ 15-20 días para el primer pedido (colores a juego); orden repetida 10-15 días. |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
🏭
Quanyi Xintong International Trade (Wuhan) Co., Ltd
