Wholesale Kid Bedroom Ergonomic Furniture Home Children Study Learning Table Student Height Adjustable Large Reading Writing Child Desk with Bookshelf
Pool progress
0/100 (0%)
100 more to reach MOQ
Pool Progress0 / 100 units (0%)
100 more units needed to reach MOQ
Price tiers
Swipe →
US$95.00 - 125.00
100+
0100
End
Key attributes
Customization
Available
Style
Modern
Table Top Material
E0 Grade Particle Board (Chipboard), PVC
Model No.
E703
Table Base
Plain Carbon Steel(Q235),ABS,PP, PVC
Color
Light Grey,Pink,Sky Blue
Shape
Rectangle
Folded
Unfolded
Rotary
Fixed
Customized
Customized
Condition
New
Oem/Odm
Welcomed
Desktop Size
1200x600mm (47.2"x23.6")
Tilting Desktop Size
800x400mm (31.5"x15.7")
Desktop Thickness
18mm (0.71")
Surface Style
White,Maple
Desktop Tilt Range
0~50°
Desktop Tilt Mechanism
Pneumatic Lever
Desk Height Range
540~760mm (21.3"~29.9")
Desk Height Adjustment Mechanism
Crank Handle
Desk Weight Capacity
100kg (220lbs)
Storage Type
Compartment Drawer
Multi-Function Hook
Yes
Book Holder
Yes
Desk Base Type
Leveling Feet
Accessory Kit Package
Normal/Ziplock Polybag,Compartment Polybag
Transport Package
Carton
Specification
950x660x540~760mm (37.4"x26"x21.3"~29.9")
Trademark
LUMI
Origin
China
Hs Code
9403200000
Production Capacity
50, 000 PCS/Month
Product Name:
Children Adjustable Desk
Material:
Plain Carbon Steel(Q235),ABS,PP,E0 Grade Particle Board(Chipboard),PVC
Dimensions:
950x660x540~760mm (37.4"x26"x21.3"~29.9")
Desktop Size:
1200x600mm (47.2"x23.6")
Tilting Desktop Size:
800x400mm (31.5"x15.7")
Surface Style:
White,Maple
Desktop Thickness:
18mm (0.71")
Desktop Tilt Range:
0~50°
Desktop Tilt Mechanism:
Pneumatic Lever
Desk Height Range:
540~760mm (21.3"~29.9")
Desk Height Adjustment Mechanism:
Crank Handle
Desk Weight Capacity:
100kg (220lbs)
Storage Type:
Compartment Drawer
Multi-Function Hook:
Yes
Cup Holder:
No
Led Lamp:
No
Book Holder:
Yes
Elbow Support:
No
Desk Base Type:
Leveling Feet
Color:
Light Grey,Pink,Sky Blue
Accessory Kit Package:
Normal/Ziplock Polybag,Compartment Polybag
| Customization | Available |
|---|---|
| Style | Modern |
| Table Top Material | E0 Grade Particle Board (Chipboard), PVC |
| Model No. | E703 |
| Table Base | Plain Carbon Steel(Q235),ABS,PP, PVC |
| Color | Light Grey,Pink,Sky Blue |
| Shape | Rectangle |
| Folded | Unfolded |
| Rotary | Fixed |
| Customized | Customized |
| Condition | New |
| Oem/Odm | Welcomed |
| Desktop Size | 1200x600mm (47.2"x23.6") |
| Tilting Desktop Size | 800x400mm (31.5"x15.7") |
| Desktop Thickness | 18mm (0.71") |
| Surface Style | White,Maple |
| Desktop Tilt Range | 0~50° |
| Desktop Tilt Mechanism | Pneumatic Lever |
| Desk Height Range | 540~760mm (21.3"~29.9") |
| Desk Height Adjustment Mechanism | Crank Handle |
| Desk Weight Capacity | 100kg (220lbs) |
| Storage Type | Compartment Drawer |
| Multi-Function Hook | Yes |
| Book Holder | Yes |
| Desk Base Type | Leveling Feet |
| Accessory Kit Package | Normal/Ziplock Polybag,Compartment Polybag |
| Transport Package | Carton |
| Specification | 950x660x540~760mm (37.4"x26"x21.3"~29.9") |
|---|---|
| Trademark | LUMI |
| Origin | China |
| Hs Code | 9403200000 |
| Production Capacity | 50, 000 PCS/Month |
| Product Name: | Children Adjustable Desk |
| Material: | Plain Carbon Steel(Q235),ABS,PP,E0 Grade Particle Board(Chipboard),PVC |
| Dimensions: | 950x660x540~760mm (37.4"x26"x21.3"~29.9") |
| Desktop Size: | 1200x600mm (47.2"x23.6") |
| Tilting Desktop Size: | 800x400mm (31.5"x15.7") |
| Surface Style: | White,Maple |
| Desktop Thickness: | 18mm (0.71") |
| Desktop Tilt Range: | 0~50° |
| Desktop Tilt Mechanism: | Pneumatic Lever |
| Desk Height Range: | 540~760mm (21.3"~29.9") |
| Desk Height Adjustment Mechanism: | Crank Handle |
| Desk Weight Capacity: | 100kg (220lbs) |
| Storage Type: | Compartment Drawer |
| Multi-Function Hook: | Yes |
| Cup Holder: | No |
| Led Lamp: | No |
| Book Holder: | Yes |
| Elbow Support: | No |
| Desk Base Type: | Leveling Feet |
| Color: | Light Grey,Pink,Sky Blue |
| Accessory Kit Package: | Normal/Ziplock Polybag,Compartment Polybag |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
🏭
Lumi Legend Corporation
