Wholesale Modern Wooden Furniture Steel Frame Gaming Working Standing Computer Office Desk
Pool progress
0/100 (0%)
100 more to reach MOQ
Pool Progress0 / 100 units (0%)
100 more units needed to reach MOQ
Price tiers
Swipe โ
US$30.00
10+
010
End
Key attributes
Customization
Available
Kind
PC Desk
Folded
Unfolded
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
HF-CT020
Material
Laminated MDF with Melmaine
Usage
Hotel, Living Room, Bedroom, Office, School, Study
Style
Modern
Customized
Non-Customized
Condition
New
Overall Product Weight
14kg
Top Material
MDF
Top Manufactured Wood Type
Particle Board/Chipboard
Base Colour
White
Base Material
Steel
Weight Capacity
100kg
Transport Package
Flatpack, Mailbox Package
Specification
29.5cm H x 47.2cm W x 60cm D
Trademark
HomeFeel
Origin
China
Hs Code
9403300090
Production Capacity
10000/Week
Package Size
48.00cm * 60.00cm * 30.00cm
Package Gross Weight
15.000kg
General Function
Home furniture
Special Finished
All four edges sealed with 1.00-2.00mm PVC ,no particle board visible . Finished products with color correction , have a good workmanship
Door Panel
Lacquer door: 15mm MDF board with lacquer surface (UV high glossy or matting finished
Product Size
can be customizied, OEM available
Color
More than 30 colors for selection
Advantages
"Formica" & "Wilsonart" laminated and E0 grade particle board;
Certificate
Certificate:ISO9001 & ISO14001
Quality Guarantee
>5 Years
Moq
10 sets
Payment
T/T, Western Union, Paypal
Lead Time
10-15days upon the receipt of payment/deposit
Terms
EXW, FOB, CIF
Loading Port
Shenzhen
Packing
Full set knock down packing
| Customization | Available |
|---|---|
| Kind | PC Desk |
| Folded | Unfolded |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | HF-CT020 |
| Material | Laminated MDF with Melmaine |
| Usage | Hotel, Living Room, Bedroom, Office, School, Study |
| Style | Modern |
| Customized | Non-Customized |
| Condition | New |
| Overall Product Weight | 14kg |
| Top Material | MDF |
| Top Manufactured Wood Type | Particle Board/Chipboard |
| Base Colour | White |
| Base Material | Steel |
| Weight Capacity | 100kg |
| Transport Package | Flatpack, Mailbox Package |
| Specification | 29.5cm H x 47.2cm W x 60cm D |
| Trademark | HomeFeel |
|---|---|
| Origin | China |
| Hs Code | 9403300090 |
| Production Capacity | 10000/Week |
| Package Size | 48.00cm * 60.00cm * 30.00cm |
| Package Gross Weight | 15.000kg |
| General Function | Home furniture |
| Special Finished | All four edges sealed with 1.00-2.00mm PVC ,no particle board visible . Finished products with color correction , have a good workmanship |
| Door Panel | Lacquer door: 15mm MDF board with lacquer surface (UV high glossy or matting finished |
| Product Size | can be customizied, OEM available |
| Color | More than 30 colors for selection |
| Advantages | "Formica" & "Wilsonart" laminated and E0 grade particle board; |
| Certificate | Certificate:ISO9001 & ISO14001 |
| Quality Guarantee | >5 Years |
| Moq | 10 sets |
| Payment | T/T, Western Union, Paypal |
| Lead Time | 10-15days upon the receipt of payment/deposit |
| Terms | EXW, FOB, CIF |
| Loading Port | Shenzhen |
| Packing | Full set knock down packing |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Foshan Homefeel Furniture Co., Ltd.
