Wholesale Price Modern Student Desk with Chair Set School Furniture
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$12.00 - 32.00
50+
050
End
Key attributes
Customization
Available
Usage
Classroom, Meeting Room, Hall, Playground
Material
Metal
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
AY-D 180
Certification
CE, ISO9001
Customized
Customized
Color
Customizable
Style
Modern
Folded
Unfolded
Condition
New
Desk Size
L600 * W400 * H760mm
Chair Size
L400 * W400 * H450mm
Application
School/Home Use
Warranty Time
5-10 Years
Transport Package
Carton Package, Pallet Pack, PP Plastic Pack
Specification
Single
Origin
Luoyang, Henan, China
Hs Code
940320000
Production Capacity
10000 Piece Per Month
Package Size
1.00cm * 1.00cm * 1.00cm
Package Gross Weight
50.000kg
Product Name
Wholesale Price Modern Student Desk with Chair Set School Furniture
Size
Desk: L600 * W400 * H760mm Chair: L400 * W400 * H450mm
Frame
ฮฆ25*1.2mm steel tubes
Desk Material
20mm thick MDF polyurethane paiting sealimg edges
Chair Material
Made of PP, under seat one net bookcase
Service
CAD drawing,sample,production report,loading update,assembly instruction
Delivery Time
15-20 Days (To be negotiated)
| Customization | Available |
|---|---|
| Usage | Classroom, Meeting Room, Hall, Playground |
| Material | Metal |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | AY-D 180 |
| Certification | CE, ISO9001 |
| Customized | Customized |
| Color | Customizable |
| Style | Modern |
| Folded | Unfolded |
| Condition | New |
| Desk Size | L600 * W400 * H760mm |
| Chair Size | L400 * W400 * H450mm |
| Application | School/Home Use |
| Warranty Time | 5-10 Years |
|---|---|
| Transport Package | Carton Package, Pallet Pack, PP Plastic Pack |
| Specification | Single |
| Origin | Luoyang, Henan, China |
| Hs Code | 940320000 |
| Production Capacity | 10000 Piece Per Month |
| Package Size | 1.00cm * 1.00cm * 1.00cm |
| Package Gross Weight | 50.000kg |
| Product Name | Wholesale Price Modern Student Desk with Chair Set School Furniture |
| Size | Desk: L600 * W400 * H760mm Chair: L400 * W400 * H450mm |
| Frame | ฮฆ25*1.2mm steel tubes |
| Desk Material | 20mm thick MDF polyurethane paiting sealimg edges |
| Chair Material | Made of PP, under seat one net bookcase |
| Service | CAD drawing,sample,production report,loading update,assembly instruction |
| Delivery Time | 15-20 Days (To be negotiated) |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Henan Youte School Furniture Co., Ltd
