School Furniture Suppliers Adjustable Student Study Desk and Chair Classroom
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$9.00 - 25.00
100+
0100
End
Key attributes
Customization
Available
Size
Single
Table Top Material
MDF
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
AY-D 01
Table Base
Steel
Folded
Unfolded
Disassembly
Disassembly
Height Adjustable
Unadjustable
Customized
Customized
Color
Customizable
Style
Modern
Material
Metal
Wood Style
Panel
Condition
New
Desk Size
650*450*750mm
Chair Size
380*370*440mm
Thickness
Cold Rolled Steel 0.8-1.2mm Thickness
Tube Color
Ral Color
Panel Color
OEM or Choose From Our Color Book
Transport Package
Carton Package, Pallet Pack, PP Plastic Pack
Specification
650*450*750mm
Origin
Luoyang, Henan, China
Hs Code
940320000
Production Capacity
10000 Piece Per Month
Package Size
1.00cm * 1.00cm * 1.00cm
Package Gross Weight
50.000kg
Product Name
School Furniture Suppliers Adjustable Student Study Desk and Chair Classroom
Desk Frame
20*40*1.5mm oval flat tube
Chair Frame
20*40*1.2mm oval flat tube
Seat And Back
PE. Hollow
Desk Top
18mm MDF with PP injection sealing edge
Delivery Time
15-20 Days (To be negotiated)
Warranty Time
5-10 Years
| Customization | Available |
|---|---|
| Size | Single |
| Table Top Material | MDF |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | AY-D 01 |
| Table Base | Steel |
| Folded | Unfolded |
| Disassembly | Disassembly |
| Height Adjustable | Unadjustable |
| Customized | Customized |
| Color | Customizable |
| Style | Modern |
| Material | Metal |
| Wood Style | Panel |
| Condition | New |
| Desk Size | 650*450*750mm |
| Chair Size | 380*370*440mm |
|---|---|
| Thickness | Cold Rolled Steel 0.8-1.2mm Thickness |
| Tube Color | Ral Color |
| Panel Color | OEM or Choose From Our Color Book |
| Transport Package | Carton Package, Pallet Pack, PP Plastic Pack |
| Specification | 650*450*750mm |
| Origin | Luoyang, Henan, China |
| Hs Code | 940320000 |
| Production Capacity | 10000 Piece Per Month |
| Package Size | 1.00cm * 1.00cm * 1.00cm |
| Package Gross Weight | 50.000kg |
| Product Name | School Furniture Suppliers Adjustable Student Study Desk and Chair Classroom |
| Desk Frame | 20*40*1.5mm oval flat tube |
| Chair Frame | 20*40*1.2mm oval flat tube |
| Seat And Back | PE. Hollow |
| Desk Top | 18mm MDF with PP injection sealing edge |
| Delivery Time | 15-20 Days (To be negotiated) |
| Warranty Time | 5-10 Years |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Henan Youte School Furniture Co., Ltd
