Sturdy Comfortable Classroom Set Middle Children Desk and Chair School Furniture Supplier
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$32.00 - 225.00
50+
050
End
Key attributes
Customization
Available
Size
Customizable
Table Top Material
MDF
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
AY-D 47
Table Base
Steel
Folded
Unfolded
Disassembly
Disassembly
Height Adjustable
Adjustable
Customized
Customized
Color
Customizable
Style
Modern
Material
Metal
Wood Style
Panel
Condition
New
Desk Size
W700*D300*H760mm
Chair Size
W400*D360*H340-430mm
Thickness
Cold Rolled Steel 0.8-1.2mm Thickness
Tube Color
Ral Color
Panel Color
OEM or Choose From Our Color Book
Transport Package
Carton Package, Pallet Pack, PP Plastic Pack
Specification
W700*D300*H760mm
Origin
Luoyang, Henan, China
Hs Code
940320000
Production Capacity
10000 Piece Per Month
Package Size
1.00cm * 1.00cm * 1.00cm
Package Gross Weight
50.000kg
Product Name
Sturdy Comfortable Classroom Set Middle Children Desk And Chair School Furniture Supplier
Chair And Desk Frame
20*50 mm oval tube,we could do 0.8mm 1.0,1.2 1.5mm thick
Application
school/ University dormitory,staff dormitory,home use children room
Desktop
25mm MDF with PVC edging
Delivery Time
15-20 Days (To be negotiated)
Warranty Time
5-10 Years
| Customization | Available |
|---|---|
| Size | Customizable |
| Table Top Material | MDF |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | AY-D 47 |
| Table Base | Steel |
| Folded | Unfolded |
| Disassembly | Disassembly |
| Height Adjustable | Adjustable |
| Customized | Customized |
| Color | Customizable |
| Style | Modern |
| Material | Metal |
| Wood Style | Panel |
| Condition | New |
| Desk Size | W700*D300*H760mm |
| Chair Size | W400*D360*H340-430mm |
|---|---|
| Thickness | Cold Rolled Steel 0.8-1.2mm Thickness |
| Tube Color | Ral Color |
| Panel Color | OEM or Choose From Our Color Book |
| Transport Package | Carton Package, Pallet Pack, PP Plastic Pack |
| Specification | W700*D300*H760mm |
| Origin | Luoyang, Henan, China |
| Hs Code | 940320000 |
| Production Capacity | 10000 Piece Per Month |
| Package Size | 1.00cm * 1.00cm * 1.00cm |
| Package Gross Weight | 50.000kg |
| Product Name | Sturdy Comfortable Classroom Set Middle Children Desk And Chair School Furniture Supplier |
| Chair And Desk Frame | 20*50 mm oval tube,we could do 0.8mm 1.0,1.2 1.5mm thick |
| Application | school/ University dormitory,staff dormitory,home use children room |
| Desktop | 25mm MDF with PVC edging |
| Delivery Time | 15-20 Days (To be negotiated) |
| Warranty Time | 5-10 Years |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Henan Youte School Furniture Co., Ltd
