Professional Manufacturer School Furniture Supplier School Desk School Sets for Classroom Learning and Discussion
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe →
US$20.00 - 49.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Usage
Classroom, Meeting Room, Hall, Playground
Material
Wood
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
SY -1301
Certification
RoHS, CCC, CE, ISO9001
Customized
Customized
Color
Blue, Green, Yellow, Grey, Purple
Style
Modern
Folded
Unfolded
Condition
New
Product Name
Hot Sale School Classroom Furniture Single Student
Delivery Time
20-30 Days
Warranty
5 Years Warranty
Shape
Square
Application
School/Home/Dormitory Use
Transport Package
Carton
Specification
table size: 65*46cm
Trademark
SMOYU SEATING FACILITY
Origin
China
Production Capacity
500, 000pieces Per Month
Package Size
100.00cm * 100.00cm * 60.00cm
Package Gross Weight
25.000kg
Features
·desktop: MDF(middle density board) with pencil slot.-Chair seat: PP ·desk/chair frame:38*2.0mm round steel tube-backpack bucket: 460x350x140mm-backrest tube: 22x2.0mm round tube-lifting structure: Lift by handle·Foot cover: PP
Packing
Cartons or customized package
Lifitng Structure
Lifting available
Dimension
·desk size: L 600 * W 400 *H 680-780mm·chair size: W 440 * D 400 * H380-440mm
| Customization | Available |
|---|---|
| Usage | Classroom, Meeting Room, Hall, Playground |
| Material | Wood |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | SY -1301 |
| Certification | RoHS, CCC, CE, ISO9001 |
| Customized | Customized |
| Color | Blue, Green, Yellow, Grey, Purple |
| Style | Modern |
| Folded | Unfolded |
| Condition | New |
| Product Name | Hot Sale School Classroom Furniture Single Student |
| Delivery Time | 20-30 Days |
| Warranty | 5 Years Warranty |
|---|---|
| Shape | Square |
| Application | School/Home/Dormitory Use |
| Transport Package | Carton |
| Specification | table size: 65*46cm |
| Trademark | SMOYU SEATING FACILITY |
| Origin | China |
| Production Capacity | 500, 000pieces Per Month |
| Package Size | 100.00cm * 100.00cm * 60.00cm |
| Package Gross Weight | 25.000kg |
| Features | ·desktop: MDF(middle density board) with pencil slot.-Chair seat: PP ·desk/chair frame:38*2.0mm round steel tube-backpack bucket: 460x350x140mm-backrest tube: 22x2.0mm round tube-lifting structure: Lift by handle·Foot cover: PP |
| Packing | Cartons or customized package |
| Lifitng Structure | Lifting available |
| Dimension | ·desk size: L 600 * W 400 *H 680-780mm·chair size: W 440 * D 400 * H380-440mm |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
🏭
Shanghai Smoyu Industry Co., Ltd.
