Direct Factory Suppliers School Furniture Student Desk School Furniture and Student Library Furniture for The Kids Chairs Desks
Pool progress
0/100 (0%)
100 more to reach MOQ
Pool Progress0 / 100 units (0%)
100 more units needed to reach MOQ
Price tiers
Swipe →
US$25.00-45.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Size
Single
Table Top Material
Wood
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
SY-0901
Table Base
Steel
Folded
Unfolded
Disassembly
Disassembly
Height Adjustable
Adjustable
Customized
Customized
Color
Blue, Green, Yellow, Grey, Purple
Style
Modern
Material
Wood
Wood Style
Panel
Condition
New
Product Name
Hot Sale School Classroom Furniture Single Student
Delivery Time
20-30 Days
Warranty
5 Years Warranty
Shape
Square
Application
School/Home/Dormitory Use
Certification
CE, ISO9001, RoHS, CCC
Transport Package
Carton
Specification
table size: 65*46cm
Trademark
SMOYU SEATING FACILITY
Origin
China
Production Capacity
500, 000pieces Per Month
Package Size
85.00cm * 50.00cm * 70.00cm
Package Gross Weight
25.000kg
Features
·desktop: 18mm melamine laminate MDF, ABS injection edges with pencil slot. ·drawer: one time forming, puched from 0.7mm CR steel sheet, ·desk/chair frame:20*40 and 25*50mm steel tubetube thickness 1.2mm. ·seat and backrest: PP
Packing
Cartons or customized package
Part
Material
Desktop
Multi-layer plate with edging
Lifitng Structure
Lifting available
Dimension
·desk size: L 620 * W 450 *H 780mm·chair size: W 380 * D 390 * H380-440mm These dimensions are carefully designed to fit standard school classroom spaces, allowing for efficient arrangement of desks and chairs to optimize the learning environment.
Lifting Structure
Lifting available
| Customization | Available |
|---|---|
| Size | Single |
| Table Top Material | Wood |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | SY-0901 |
| Table Base | Steel |
| Folded | Unfolded |
| Disassembly | Disassembly |
| Height Adjustable | Adjustable |
| Customized | Customized |
| Color | Blue, Green, Yellow, Grey, Purple |
| Style | Modern |
| Material | Wood |
| Wood Style | Panel |
| Condition | New |
| Product Name | Hot Sale School Classroom Furniture Single Student |
| Delivery Time | 20-30 Days |
| Warranty | 5 Years Warranty |
|---|---|
| Shape | Square |
| Application | School/Home/Dormitory Use |
| Certification | CE, ISO9001, RoHS, CCC |
| Transport Package | Carton |
| Specification | table size: 65*46cm |
| Trademark | SMOYU SEATING FACILITY |
| Origin | China |
| Production Capacity | 500, 000pieces Per Month |
| Package Size | 85.00cm * 50.00cm * 70.00cm |
| Package Gross Weight | 25.000kg |
| Features | ·desktop: 18mm melamine laminate MDF, ABS injection edges with pencil slot. ·drawer: one time forming, puched from 0.7mm CR steel sheet, ·desk/chair frame:20*40 and 25*50mm steel tubetube thickness 1.2mm. ·seat and backrest: PP |
| Packing | Cartons or customized package |
| Part | Material |
| Desktop | Multi-layer plate with edging |
| Lifitng Structure | Lifting available |
| Dimension | ·desk size: L 620 * W 450 *H 780mm·chair size: W 380 * D 390 * H380-440mm These dimensions are carefully designed to fit standard school classroom spaces, allowing for efficient arrangement of desks and chairs to optimize the learning environment. |
| Lifting Structure | Lifting available |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
🏭
Shanghai Smoyu Industry Co., Ltd.
