Wholesale Factory Modern Comfortable Steel Student Classroom Desk and Chair School Furniture Equipment Suppliers
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$50.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Usage
Classroom
Material
Wood
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
AY-D 21
Certification
CE, ISO9001
Customized
Customized
Color
Chocolate
Style
Modern
Folded
Unfolded
Condition
New
Tube Color
Ral Color
Wood Style
Panel
Desk Size
W650*D450*H670-760mm
Chair Size
W400*D360*H340-430mm
Transport Package
Carton and Wraps
Specification
wooden with metal
Trademark
youte
Origin
Luoyang
Hs Code
94032000
Production Capacity
500, 000per Year
Package Size
1200.00cm * 500.00cm * 250.00cm
Package Gross Weight
30.000kg
Item No.
AY-D 20A
Application
school/ University dormitory,staff dormitory,home use children room
Fuction
sleep,study,using computer,reading time
Main Tube &Thickness
30*60/ 20*50 mm oval tube,we could do 0.8mm 1.0,1.2 1.5mm thick
Panel&Thickness
18mm mdf with PVC edging
Package
1.carton package 2.pallet pack 3.pp plastic pack ,welcome negtiate
Factory Address
Luoyang City Henan Province ,China
Service
CAD drawing ,Sample ,production report ,loading update ,assembly instruction
| Customization | Available |
|---|---|
| Usage | Classroom |
| Material | Wood |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | AY-D 21 |
| Certification | CE, ISO9001 |
| Customized | Customized |
| Color | Chocolate |
| Style | Modern |
| Folded | Unfolded |
| Condition | New |
| Tube Color | Ral Color |
| Wood Style | Panel |
| Desk Size | W650*D450*H670-760mm |
| Chair Size | W400*D360*H340-430mm |
| Transport Package | Carton and Wraps |
|---|---|
| Specification | wooden with metal |
| Trademark | youte |
| Origin | Luoyang |
| Hs Code | 94032000 |
| Production Capacity | 500, 000per Year |
| Package Size | 1200.00cm * 500.00cm * 250.00cm |
| Package Gross Weight | 30.000kg |
| Item No. | AY-D 20A |
| Application | school/ University dormitory,staff dormitory,home use children room |
| Fuction | sleep,study,using computer,reading time |
| Main Tube &Thickness | 30*60/ 20*50 mm oval tube,we could do 0.8mm 1.0,1.2 1.5mm thick |
| Panel&Thickness | 18mm mdf with PVC edging |
| Package | 1.carton package 2.pallet pack 3.pp plastic pack ,welcome negtiate |
| Factory Address | Luoyang City Henan Province ,China |
| Service | CAD drawing ,Sample ,production report ,loading update ,assembly instruction |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Henan Youte School Furniture Co., Ltd
