2024 New Design Modern School Furniture Classroom Table Children Study Desk
Pool progress
0/100 (0%)
100 more to reach MOQ
Pool Progress0 / 100 units (0%)
100 more units needed to reach MOQ
Price tiers
Swipe โ
US$9.00 - 28.00
100+
0100
End
Key attributes
Customization
Available
Size
Single
Table Top Material
MDF
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
AY-D 208
Table Base
Steel
Folded
Unfolded
Disassembly
Disassembly
Height Adjustable
Adjustable
Customized
Customized
Color
Customizable
Style
Modern
Material
Metal
Wood Style
Panel
Condition
New
Customized Moq
200PCS Per Color
Application
School; Office;Meeting Room;
Shipping Way
Sea; Air; Land
Package
Frame Bubble Film, Desktop Packaged in Cardboard B
Transport Package
Stacking/Knock Down/Carton
Specification
700*500*640-760mm
Trademark
June Star
Origin
Yanshi, Luoyang, Henan, China
Hs Code
940320000
Production Capacity
100000
Package Size
1.00cm * 1.00cm * 1.00cm
Package Gross Weight
50.000kg
Product Name
2024 New Design Modern School Furniture Classroom Table Children Study Desk For School
Product Size
Desk:W700*D500*H700-760mm Chair:380*350*380-460mm
Frame
lower leg dia 30 mm round tube, top leg dia25 mm round tube
Available Color
RAL or Pantone color ; As per customer's requirement
Service
CAD drawing,sample,production report,loading update,assembly instruction
Delivery Time
15-20 Days (To be negotiated)
Warranty Time
5-10 Years
| Customization | Available |
|---|---|
| Size | Single |
| Table Top Material | MDF |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | AY-D 208 |
| Table Base | Steel |
| Folded | Unfolded |
| Disassembly | Disassembly |
| Height Adjustable | Adjustable |
| Customized | Customized |
| Color | Customizable |
| Style | Modern |
| Material | Metal |
| Wood Style | Panel |
| Condition | New |
| Customized Moq | 200PCS Per Color |
| Application | School; Office;Meeting Room; |
|---|---|
| Shipping Way | Sea; Air; Land |
| Package | Frame Bubble Film, Desktop Packaged in Cardboard B |
| Transport Package | Stacking/Knock Down/Carton |
| Specification | 700*500*640-760mm |
| Trademark | June Star |
| Origin | Yanshi, Luoyang, Henan, China |
| Hs Code | 940320000 |
| Production Capacity | 100000 |
| Package Size | 1.00cm * 1.00cm * 1.00cm |
| Package Gross Weight | 50.000kg |
| Product Name | 2024 New Design Modern School Furniture Classroom Table Children Study Desk For School |
| Product Size | Desk:W700*D500*H700-760mm Chair:380*350*380-460mm |
| Frame | lower leg dia 30 mm round tube, top leg dia25 mm round tube |
| Available Color | RAL or Pantone color ; As per customer's requirement |
| Service | CAD drawing,sample,production report,loading update,assembly instruction |
| Delivery Time | 15-20 Days (To be negotiated) |
| Warranty Time | 5-10 Years |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Henan Youte School Furniture Co., Ltd
