2024 New Design CEO Office Furniture High Gloss L-Shaped Large Office Desk Executive Manager Deluxe Office Desk
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$68.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Style
Modern
Leg Material
Solid Wood
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
UL-24OF0167
Wood Style
Panel
Condition
New
Colors
Have More Than 30 Colors
Delivery Time
20-30days
Quality Warranty
3 Years
Payment Term
T/T or L/C
Moq
20PCS
Leg
Wooden/Metal Steel Leg Frame
Size
Customized
Package
Knock Down Packing
Product Name
Home Office Table/Conference Table
Type 2
Folding Table/Training Desk
Use
School Furniture/Movable Foldable Table
Use For
Office
Desk Use
Executive Table
Transport Package
Carton
Specification
1800*800*750mm/1600*800*750mm
Trademark
OEM
Origin
China
Production Capacity
10000 PCS / Month
Package Size
180.00cm * 80.00cm * 75.00cm
Package Gross Weight
118.000kg
Products Name
Wooden Office Furniture Manager Executive Table Desk
Specific Use
Home office furniture ,office furniture,Computer Table
Packing Details
Knock Down Packing , each parts of the products packed by double strong carton boxes , inside with the pear cotton protection ,with instruction manuel eay to assemble .
Meterial Cover
Melamine Laminated Partical board or MDF (which have the character anti-water , anti-dirty ,anti-scratch , easy to clean and keep fresh color) ,The headboard PU
Color
Many colors for selection
Certificate
ISO9001, ROSH, CE,SGS
Warranty
a) two years against manufacturing defect b) offer lifetime consultation on problems occurred
Factory Size
Have 3 workshop ,covered 8000squre meters
Show Room
Fashion and modern ,with 600 squre meters
Production Manager
10 persons
Workers
120 persons
Qc People
5 persons
Design&Research
5 persons
Factory Machine
Cutting Machine 5sets , drilled machine 3 sets ,Edge sealed machine 2sets, CNC center Machine 1set ,Board press machine 3sets , Painting machine 3sets ,different other machine 15sets
Factory Established
28th.April.2008
Main Market
Africa ,South America ,Canada ,U.SA ,Asian
Export Value
Present USD7,500,000.00/Year
Exhibition
CIFF, Canton Fair ,Orgate Germany
Factory Address
No.24th.Beisha Industrial Zone ,YangJiao,Lecong ,Shunde ,Foshan ,GuangDong ,China
Home Page
hengxing-furniture.en.made-in-china.com , all the prices on the site
| Customization | Available |
|---|---|
| Style | Modern |
| Leg Material | Solid Wood |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | UL-24OF0167 |
| Wood Style | Panel |
| Condition | New |
| Colors | Have More Than 30 Colors |
| Delivery Time | 20-30days |
| Quality Warranty | 3 Years |
| Payment Term | T/T or L/C |
| Moq | 20PCS |
| Leg | Wooden/Metal Steel Leg Frame |
| Size | Customized |
| Package | Knock Down Packing |
| Product Name | Home Office Table/Conference Table |
| Type 2 | Folding Table/Training Desk |
| Use | School Furniture/Movable Foldable Table |
| Use For | Office |
| Desk Use | Executive Table |
| Transport Package | Carton |
| Specification | 1800*800*750mm/1600*800*750mm |
| Trademark | OEM |
| Origin | China |
|---|---|
| Production Capacity | 10000 PCS / Month |
| Package Size | 180.00cm * 80.00cm * 75.00cm |
| Package Gross Weight | 118.000kg |
| Products Name | Wooden Office Furniture Manager Executive Table Desk |
| Specific Use | Home office furniture ,office furniture,Computer Table |
| Packing Details | Knock Down Packing , each parts of the products packed by double strong carton boxes , inside with the pear cotton protection ,with instruction manuel eay to assemble . |
| Meterial Cover | Melamine Laminated Partical board or MDF (which have the character anti-water , anti-dirty ,anti-scratch , easy to clean and keep fresh color) ,The headboard PU |
| Color | Many colors for selection |
| Certificate | ISO9001, ROSH, CE,SGS |
| Warranty | a) two years against manufacturing defect b) offer lifetime consultation on problems occurred |
| Factory Size | Have 3 workshop ,covered 8000squre meters |
| Show Room | Fashion and modern ,with 600 squre meters |
| Production Manager | 10 persons |
| Workers | 120 persons |
| Qc People | 5 persons |
| Design&Research | 5 persons |
| Factory Machine | Cutting Machine 5sets , drilled machine 3 sets ,Edge sealed machine 2sets, CNC center Machine 1set ,Board press machine 3sets , Painting machine 3sets ,different other machine 15sets |
| Factory Established | 28th.April.2008 |
| Main Market | Africa ,South America ,Canada ,U.SA ,Asian |
| Export Value | Present USD7,500,000.00/Year |
| Exhibition | CIFF, Canton Fair ,Orgate Germany |
| Factory Address | No.24th.Beisha Industrial Zone ,YangJiao,Lecong ,Shunde ,Foshan ,GuangDong ,China |
| Home Page | hengxing-furniture.en.made-in-china.com , all the prices on the site |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
ULINK FURNITURE GROUP LIMITED
