Newest Wood Executive Wholesale Modern Furniture Desk Office Director Table
Pool progress
0/100 (0%)
100 more to reach MOQ
Pool Progress0 / 100 units (0%)
100 more units needed to reach MOQ
Price tiers
Swipe โ
US$70.00-309.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Style
Modern
Leg Material
Manmade Board
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
WH-101
Wood Style
Panel
Condition
New
Wooden Type
MDF & Particle Board Melamine
Thickness
Table Top 50mm, Cabinet Top 50mm
Leg
MDF & Particle Board Melamine
Details
PU Leather on The Front, Aluminum on Front Panel
Oem Or Odm
Yes
Warranty
3 Years
Export Years
17 Years , 90% Export Business
Certificate
SGS, ISO9001
Business Type
Factory,Manufacturer
Packing Details
0.47cbm, 212kg, 6ctns
Payment Term
T/T, L/C, D/P
Function
Office Desk, Office Table, Office Furniture
Use Place
Office Furniture, Home Furniture, Hotel, School
Stylish
Modern, Wooden, New, Commercial Furniture
Factory
Manufacture, Wholesale, Retail Factory
Transport Package
Knock Down Carton Packing
Specification
L1600/1800/2000/2400/3200*D1500/1800/2300*H750mm
Trademark
KENO
Origin
China
Hs Code
9403300090
Production Capacity
2000 Piece / Month
Package Size
18.50cm * 7.20cm * 3.50cm
Package Gross Weight
212.000kg
Model Number
WH-101
Dimensions
Standard L1600/1800/2000/2400/3200*D1500/1800/2300*H750mm, Welcome to customized
Color
Photo color of standard, Optional color welcome to customize
Material
E1 Grade MDF & Particle Board Melamine
Information
E1 grade medium fiber+log grain base material triamine plate, equipped with multi-functional wire connector, mobile socket, password lock, Onoya style door guide rail, aluminum alloy decorative strip, three sections of guide rail
Delivery Time
Normal 20-30 days, High Season 30-40 days
Assemble
Have assemble instruction each carton
Moq
5 sets
Special Service
Accept mixed order in one container
Special Offer
Print the logo on the products and Packing Cartons
Oem And Odm
Welcome, rich experience
Trade Terms
EXW, FOB, CIF , Port of Shenzhen or Guangzhou
| Customization | Available |
|---|---|
| Style | Modern |
| Leg Material | Manmade Board |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | WH-101 |
| Wood Style | Panel |
| Condition | New |
| Wooden Type | MDF & Particle Board Melamine |
| Thickness | Table Top 50mm, Cabinet Top 50mm |
| Leg | MDF & Particle Board Melamine |
| Details | PU Leather on The Front, Aluminum on Front Panel |
| Oem Or Odm | Yes |
| Warranty | 3 Years |
| Export Years | 17 Years , 90% Export Business |
| Certificate | SGS, ISO9001 |
| Business Type | Factory,Manufacturer |
| Packing Details | 0.47cbm, 212kg, 6ctns |
| Payment Term | T/T, L/C, D/P |
| Function | Office Desk, Office Table, Office Furniture |
| Use Place | Office Furniture, Home Furniture, Hotel, School |
| Stylish | Modern, Wooden, New, Commercial Furniture |
|---|---|
| Factory | Manufacture, Wholesale, Retail Factory |
| Transport Package | Knock Down Carton Packing |
| Specification | L1600/1800/2000/2400/3200*D1500/1800/2300*H750mm |
| Trademark | KENO |
| Origin | China |
| Hs Code | 9403300090 |
| Production Capacity | 2000 Piece / Month |
| Package Size | 18.50cm * 7.20cm * 3.50cm |
| Package Gross Weight | 212.000kg |
| Model Number | WH-101 |
| Dimensions | Standard L1600/1800/2000/2400/3200*D1500/1800/2300*H750mm, Welcome to customized |
| Color | Photo color of standard, Optional color welcome to customize |
| Material | E1 Grade MDF & Particle Board Melamine |
| Information | E1 grade medium fiber+log grain base material triamine plate, equipped with multi-functional wire connector, mobile socket, password lock, Onoya style door guide rail, aluminum alloy decorative strip, three sections of guide rail |
| Delivery Time | Normal 20-30 days, High Season 30-40 days |
| Assemble | Have assemble instruction each carton |
| Moq | 5 sets |
| Special Service | Accept mixed order in one container |
| Special Offer | Print the logo on the products and Packing Cartons |
| Oem And Odm | Welcome, rich experience |
| Trade Terms | EXW, FOB, CIF , Port of Shenzhen or Guangzhou |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Foshan Keno Furniture Co., Ltd.
