Easy Fold-up Storage Hotel Furniture Bedroom Luggage Rack in Chrome
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$230.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Color
Grey
Material
Metal
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
GR-16
Style
Modern
Customized
Customized
Folded
Folded
Condition
New
Wood Material
MDF/Plywood with HPL
Design
Modern
Products
Bed,Side Table,Wardrobe
Project Location
Florida, United States
Restaurant
120rooms
Size
OEM Size
Warranty
2 Years
Delivery Time
60-75 Days After Deposit
Transport Package
Wooden Crate and Carton
Origin
China
Hs Code
9403609990
Production Capacity
20000sets/Month
Package Size
67.50cm * 59.50cm * 69.00cm
Package Gross Weight
5.000kg
Size:
675W X 595D X 690H mm
Color:
Stainless Steel/Grey Webbing
Materials:
Webbing/Metal
Q1:What Is Your Delivery Time?
A:For Mock up room, if it is only a few pieces, such as 3-5pcs,then it will take about 3 weeks to finish after get approved drawings and payment.For mass production, it takes about 8-10Weeks after we got deposit and approved shop drawings and finish samples.
Q2:How Many Days Will You Need For The Quotation?
A:It takes about 3-4days for quotation.
Q3:What About The Warranty Of Your Factory?
A:We promise all customers with 2years warranty, before packing the products, we have our own professional QC team to check each piece and make sure all furniture keep a top quality, and we will send final QC report before shipment for all of our customers to check.
Q4:What Is Your Moq?
A:Usually we do not have MOQ for the hotel projects. We make furniture both for hotel guestrooms and hotel lobby, also hotel restaurants.
Q5:Can You Produce Any Products According To Client'S Requirement?
A:We are custom-made hotel furniture manufacturer, in our factory, we have all kinds of machine, so we can do great quality and any style of furniture according to customer's requirments. Before we make the mock up, we will always send all kinds of finish samples to our customers for approval first.
Q6:What Is Your Service For Hotel Projects?
A:We provide free shop drawings to our customers. And we will send full QC report for each product before shipment, and during the production process, we always send progress report weekly to our customers. And we will take high resolution photos for all production before shipments, and send to our customers free of charge.
| Customization | Available |
|---|---|
| Color | Grey |
| Material | Metal |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | GR-16 |
| Style | Modern |
| Customized | Customized |
| Folded | Folded |
| Condition | New |
| Wood Material | MDF/Plywood with HPL |
| Design | Modern |
| Products | Bed,Side Table,Wardrobe |
| Project Location | Florida, United States |
| Restaurant | 120rooms |
| Size | OEM Size |
| Warranty | 2 Years |
|---|---|
| Delivery Time | 60-75 Days After Deposit |
| Transport Package | Wooden Crate and Carton |
| Origin | China |
| Hs Code | 9403609990 |
| Production Capacity | 20000sets/Month |
| Package Size | 67.50cm * 59.50cm * 69.00cm |
| Package Gross Weight | 5.000kg |
| Size: | 675W X 595D X 690H mm |
| Color: | Stainless Steel/Grey Webbing |
| Materials: | Webbing/Metal |
| Q1:What Is Your Delivery Time? | A:For Mock up room, if it is only a few pieces, such as 3-5pcs,then it will take about 3 weeks to finish after get approved drawings and payment.For mass production, it takes about 8-10Weeks after we got deposit and approved shop drawings and finish samples. |
| Q2:How Many Days Will You Need For The Quotation? | A:It takes about 3-4days for quotation. |
| Q3:What About The Warranty Of Your Factory? | A:We promise all customers with 2years warranty, before packing the products, we have our own professional QC team to check each piece and make sure all furniture keep a top quality, and we will send final QC report before shipment for all of our customers to check. |
| Q4:What Is Your Moq? | A:Usually we do not have MOQ for the hotel projects. We make furniture both for hotel guestrooms and hotel lobby, also hotel restaurants. |
| Q5:Can You Produce Any Products According To Client'S Requirement? | A:We are custom-made hotel furniture manufacturer, in our factory, we have all kinds of machine, so we can do great quality and any style of furniture according to customer's requirments. Before we make the mock up, we will always send all kinds of finish samples to our customers for approval first. |
| Q6:What Is Your Service For Hotel Projects? | A:We provide free shop drawings to our customers. And we will send full QC report for each product before shipment, and during the production process, we always send progress report weekly to our customers. And we will take high resolution photos for all production before shipments, and send to our customers free of charge. |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Hangzhou Realsun Industrial Co., Ltd
