Simple European Furniture Wooden Bedroom Wardrobes Closet with Glass Door Dresser
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$90.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Door
Customized
Style
Antique
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
SWKCLM0120
Material
Wood
Customized
Customized
Folded
No
Condition
New
Edge Handing
German Machine
Project Solution Capability
Graphic Design, 3D Model Design, Total Solution Fo
Application
Living Room, Bedroom, Hotel, Apartment, Office Bui
Cabinet Type
Modular Wardrobe
Warranty
More Than 5 Years
After-Sale Service
Online Technical Support, Onsite Installation, Ons
Accessories
Backsplash, Drawer Basket, Drawer Slide, Faucet...
Door Panel Surface Treatment
Lacquer, Laminate.PVC
Hardware
Blum/ Haffle/ Hettich/ Dtc
Function
Display & Storage
Door Color
Colors Available Customizable
Service
Free 3D/CAD Design, Fast Delivery
Countertop Edging
Beveled Edge, Flat Edge, etc
Countertop Material
Marble, Granite, Artificial Stone
Transport Package
Standard Export Carton
Specification
Customized
Trademark
SWETE
Origin
Guangdong, China
Production Capacity
3000set/Sets Per Day
Package Size
2400.00cm * 600.00cm * 400.00cm
Package Gross Weight
35.000kg
Specific Use
European style wardrobe
Feature
Convertible, Extendable
Carcase Material
Melamine board, Particleboard, MDF, Plywood, Solid wood, Stainless steel, Aluminum
Carcase Finish
PVC/MDF/HDF
Carcase Thickness
16mm / 18mm
Door Material
HPL, MDF, MFC, Plywood, Solid Wood, Stainless steel, Aluminum
Door Finish
Wood veneer/Solid wood/Lacquer/PVC/Laminate/Melamine/Stoving varnish
Door Thickness
16mm/18mm/25mm/Customized
Back Board Thickness
5mm/9mm/16mm/18mm
Item Name
European style wardrobe
Quantity (Meters)
1-100
Lead Time (Days)
7-20
| Customization | Available |
|---|---|
| Door | Customized |
| Style | Antique |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | SWKCLM0120 |
| Material | Wood |
| Customized | Customized |
| Folded | No |
| Condition | New |
| Edge Handing | German Machine |
| Project Solution Capability | Graphic Design, 3D Model Design, Total Solution Fo |
| Application | Living Room, Bedroom, Hotel, Apartment, Office Bui |
| Cabinet Type | Modular Wardrobe |
| Warranty | More Than 5 Years |
| After-Sale Service | Online Technical Support, Onsite Installation, Ons |
| Accessories | Backsplash, Drawer Basket, Drawer Slide, Faucet... |
| Door Panel Surface Treatment | Lacquer, Laminate.PVC |
| Hardware | Blum/ Haffle/ Hettich/ Dtc |
| Function | Display & Storage |
| Door Color | Colors Available Customizable |
| Service | Free 3D/CAD Design, Fast Delivery |
|---|---|
| Countertop Edging | Beveled Edge, Flat Edge, etc |
| Countertop Material | Marble, Granite, Artificial Stone |
| Transport Package | Standard Export Carton |
| Specification | Customized |
| Trademark | SWETE |
| Origin | Guangdong, China |
| Production Capacity | 3000set/Sets Per Day |
| Package Size | 2400.00cm * 600.00cm * 400.00cm |
| Package Gross Weight | 35.000kg |
| Specific Use | European style wardrobe |
| Feature | Convertible, Extendable |
| Carcase Material | Melamine board, Particleboard, MDF, Plywood, Solid wood, Stainless steel, Aluminum |
| Carcase Finish | PVC/MDF/HDF |
| Carcase Thickness | 16mm / 18mm |
| Door Material | HPL, MDF, MFC, Plywood, Solid Wood, Stainless steel, Aluminum |
| Door Finish | Wood veneer/Solid wood/Lacquer/PVC/Laminate/Melamine/Stoving varnish |
| Door Thickness | 16mm/18mm/25mm/Customized |
| Back Board Thickness | 5mm/9mm/16mm/18mm |
| Item Name | European style wardrobe |
| Quantity (Meters) | 1-100 |
| Lead Time (Days) | 7-20 |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Foshan Chuanyi Building Materials Co., Ltd.
