2024 Modern Home Furniture Wooden Cabinet Wardrobe Closet Ladies Wardrobe Designs Bedroom
Pool progress
0/100 (0%)
100 more to reach MOQ
Pool Progress0 / 100 units (0%)
100 more units needed to reach MOQ
Price tiers
Swipe โ
US$285.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Door
3 Doors
Style
Modern
Model No.
HF-TW001
Material
MDF / Chipboard with Melamine
Customized
Customized
Folded
Unfolded
Condition
New
Door Mechanism
Sliding
Interior Shelf
36cm X 81cm W
Material Details
16mm Laminated Chipboard
Hanging Rail Width
81cm
Overall Product Weight
242kg
Mirror Dimensions
175cm H X 84cm W
Tipover Restraint Device Included
Yes
Assembly Required
Yes
Transport Package
Flatpack, Mailbox Package
Specification
250cm W x 63cm D x 215cm H
Trademark
HomeFeel
Origin
China
Hs Code
940300
Production Capacity
500000PCS Per Year
Main Material
MDF/Particle board with Melamine (which have the character anti-water ,anti-dirty ,anti-scratch ,easy to clean and keep fresh color)
Product Size
Can be customizied, OEM available
Color
More than 30 colors for selection
Door Panel
Lacquer door: 18mm MDF board with lacquer surface (UV high glossy or matting finished) Melamine door: 18mm E1 or E0 standard chipboard or MDF with Melamine surface (Different types and colors) PVC door: 18mm thickness MDF board with PVC film Acrylic door: 18mm MDF board with acrylic door
Certificate
Certificate:ISO9001 & ISO14001
Advantage
Easy to clean and keep fresh color. Scratch resistant; anti-water ,anti-dirty. All the edges sealed with high quality PVC, the glue used for the lamination which is imported from Germany, friendly for the environment. Hardware accessories with high quality.
Packing
Full set knock down packing. Each carton is packed in 5-ply cartons. Styrofoam & EPE reinforcement inside for protection. According to customer's requirements. With full instruction manuel .
Quality Guarantee
>10 Years
Moq
1 set
Payment
T/T, Western Union, Paypal
Lead Time
10-15days upon the receipt of payment/deposit
Terms
EXW, FOB, CIF
Loading Port
Shenzhen
| Customization | Available |
|---|---|
| Door | 3 Doors |
| Style | Modern |
| Model No. | HF-TW001 |
| Material | MDF / Chipboard with Melamine |
| Customized | Customized |
| Folded | Unfolded |
| Condition | New |
| Door Mechanism | Sliding |
| Interior Shelf | 36cm X 81cm W |
| Material Details | 16mm Laminated Chipboard |
| Hanging Rail Width | 81cm |
| Overall Product Weight | 242kg |
| Mirror Dimensions | 175cm H X 84cm W |
| Tipover Restraint Device Included | Yes |
| Assembly Required | Yes |
| Transport Package | Flatpack, Mailbox Package |
| Specification | 250cm W x 63cm D x 215cm H |
| Trademark | HomeFeel |
|---|---|
| Origin | China |
| Hs Code | 940300 |
| Production Capacity | 500000PCS Per Year |
| Main Material | MDF/Particle board with Melamine (which have the character anti-water ,anti-dirty ,anti-scratch ,easy to clean and keep fresh color) |
| Product Size | Can be customizied, OEM available |
| Color | More than 30 colors for selection |
| Door Panel | Lacquer door: 18mm MDF board with lacquer surface (UV high glossy or matting finished) Melamine door: 18mm E1 or E0 standard chipboard or MDF with Melamine surface (Different types and colors) PVC door: 18mm thickness MDF board with PVC film Acrylic door: 18mm MDF board with acrylic door |
| Certificate | Certificate:ISO9001 & ISO14001 |
| Advantage | Easy to clean and keep fresh color. Scratch resistant; anti-water ,anti-dirty. All the edges sealed with high quality PVC, the glue used for the lamination which is imported from Germany, friendly for the environment. Hardware accessories with high quality. |
| Packing | Full set knock down packing. Each carton is packed in 5-ply cartons. Styrofoam & EPE reinforcement inside for protection. According to customer's requirements. With full instruction manuel . |
| Quality Guarantee | >10 Years |
| Moq | 1 set |
| Payment | T/T, Western Union, Paypal |
| Lead Time | 10-15days upon the receipt of payment/deposit |
| Terms | EXW, FOB, CIF |
| Loading Port | Shenzhen |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Foshan Homefeel Furniture Co., Ltd.
