Cheap Price Hospital Furniture Recliner Sofa Folding Medical Folding Waiting Chair
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$38.00-65.00
5+
05
End
Key attributes
Customization
Available
Material
Leather
Type
Multi-Function Chair
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
DHY02
Seat Number
1
Back
With Back
Armrest
With Armrest
Folded
Folded
Usage
Patient Chair, Accompanying Chair, Waiting Chair
Color
Beige/Blue
Customized
Customized
Condition
New
Materials
Steel Pipe with Powder Coating
Lie Down
Open and Lie Down
Size
1750*650*780mm
Sitting Height
420mm
Transport Package
Paper Carton
Specification
0.3cbm
Trademark
OEM available
Origin
China
Hs Code
9402900000
Production Capacity
30000PCS/Year
Package Size
2090.00cm * 960.00cm * 500.00cm
Package Gross Weight
50.000kg
Name
Accompany chair
Function
waiting chair and accompany chair
Raw Materials
steel pipe and ABS armrest and leather
Packing Size
1750*650*780mm
1
Factory Video inspection
2
Goods Video inspection
3
After-sales warranty:
4
Design brochure for customers
5
Provide installation video
6
Provide operation video
7
Installation Manual
8
Design label and paste on the packages
9
Accept customized orders
Accessories Change
Accept accessories change according to your need, please contact us for different accessories.
Size Change
Hospital beds length can be changed easily according to your need. Because ABS headboard and footboard width is hard to change, so hospital beds width is hard to change. If choose wooden type headboard and footboard, change hospital beds width is easy to realize.
Logo
Your logo can be put onto both packaging carton box and hospital beds. Please contact us for references cases.
Bed Color Change
Bed body color can be changed according to your need. But MOQ is needed.
Packaging Box
We use 5-layer and 7-layer cartons to pack hospital beds. It is strong enough for common products. Special requirements, please contact us.
| Customization | Available |
|---|---|
| Material | Leather |
| Type | Multi-Function Chair |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | DHY02 |
| Seat Number | 1 |
| Back | With Back |
| Armrest | With Armrest |
| Folded | Folded |
| Usage | Patient Chair, Accompanying Chair, Waiting Chair |
| Color | Beige/Blue |
| Customized | Customized |
| Condition | New |
| Materials | Steel Pipe with Powder Coating |
| Lie Down | Open and Lie Down |
| Size | 1750*650*780mm |
| Sitting Height | 420mm |
| Transport Package | Paper Carton |
| Specification | 0.3cbm |
| Trademark | OEM available |
| Origin | China |
| Hs Code | 9402900000 |
|---|---|
| Production Capacity | 30000PCS/Year |
| Package Size | 2090.00cm * 960.00cm * 500.00cm |
| Package Gross Weight | 50.000kg |
| Name | Accompany chair |
| Function | waiting chair and accompany chair |
| Raw Materials | steel pipe and ABS armrest and leather |
| Packing Size | 1750*650*780mm |
| 1 | Factory Video inspection |
| 2 | Goods Video inspection |
| 3 | After-sales warranty: |
| 4 | Design brochure for customers |
| 5 | Provide installation video |
| 6 | Provide operation video |
| 7 | Installation Manual |
| 8 | Design label and paste on the packages |
| 9 | Accept customized orders |
| Accessories Change | Accept accessories change according to your need, please contact us for different accessories. |
| Size Change | Hospital beds length can be changed easily according to your need. Because ABS headboard and footboard width is hard to change, so hospital beds width is hard to change. If choose wooden type headboard and footboard, change hospital beds width is easy to realize. |
| Logo | Your logo can be put onto both packaging carton box and hospital beds. Please contact us for references cases. |
| Bed Color Change | Bed body color can be changed according to your need. But MOQ is needed. |
| Packaging Box | We use 5-layer and 7-layer cartons to pack hospital beds. It is strong enough for common products. Special requirements, please contact us. |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Hebei Webian Medical Instrument Trading Co., Ltd.
