3-Tones 25mm Artificial Plant Synthetic Plant for Backyard Home Decoration
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$6.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Color
Nature Green
Type
Without Sand
Model No.
SUNQ-HY00280
Base
Complex Base
Material
PE, PP
Ground Cloth
Complex
Density
2100 Stitches/Sqm
Height
25mm
Row Spacing
3/8 inch
Grade
International Class
Filaments Twist Number
9000d
Occasion
for Landscaping, for Recreation, for Sport
Yarn Shape
Monofilament
Yarn Form
Straight Cut, Curl
Yarn Length
Medium
Cross Profile
W-Shape
Touch Feeling Of Artificial Grass
Nature and Comfortable
Stithching Of Artificial Grass
20 Stitches/10cm
Backing
SBR+Net+PP
Yarn Of Artificial Grass
PP+PE
Certification Of Artificial Grass
CE, SGS, TUV, Anti-Fire, Anti-UV, Chromium Test
Main Market Of Artificial Grass
Europe, Russia, Lartin America, Africa , Asia
Warranty Of Artificial Grass
5-8 Years
Transport Package
in Roall
Specification
4*25m/2*25m
Trademark
SUNgrass
Origin
Jiangsu, China
Hs Code
5703300000
Production Capacity
5000000 Sqm/Year
| Customization | Available |
|---|---|
| Color | Nature Green |
| Type | Without Sand |
| Model No. | SUNQ-HY00280 |
| Base | Complex Base |
| Material | PE, PP |
| Ground Cloth | Complex |
| Density | 2100 Stitches/Sqm |
| Height | 25mm |
| Row Spacing | 3/8 inch |
| Grade | International Class |
| Filaments Twist Number | 9000d |
| Occasion | for Landscaping, for Recreation, for Sport |
| Yarn Shape | Monofilament |
| Yarn Form | Straight Cut, Curl |
| Yarn Length | Medium |
|---|---|
| Cross Profile | W-Shape |
| Touch Feeling Of Artificial Grass | Nature and Comfortable |
| Stithching Of Artificial Grass | 20 Stitches/10cm |
| Backing | SBR+Net+PP |
| Yarn Of Artificial Grass | PP+PE |
| Certification Of Artificial Grass | CE, SGS, TUV, Anti-Fire, Anti-UV, Chromium Test |
| Main Market Of Artificial Grass | Europe, Russia, Lartin America, Africa , Asia |
| Warranty Of Artificial Grass | 5-8 Years |
| Transport Package | in Roall |
| Specification | 4*25m/2*25m |
| Trademark | SUNgrass |
| Origin | Jiangsu, China |
| Hs Code | 5703300000 |
| Production Capacity | 5000000 Sqm/Year |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
WUXI SUNGRASS SPORTS CO., LTD.
