40mm Artificial Plant Lawn for Garden and Home (SUNQ-AL00084)
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$6.80
500+
0500
End
Key attributes
Customization
Available
Color
4-Tones
Type
Without Sand
Model No.
SUNQ-AL00084
Base
Complex Base
Material
PE, PP
Ground Cloth
Complex
Density
16800tufs/sqm
Height
40mm
Row Spacing
3/8 inch
Grade
International Class
Filaments Twist Number
12000dtex
Occasion
for Landscaping, for Recreation
Yarn Shape
W Type
Yarn Form
Straight Cut, Curving
Yarn Length
Medium
Cross Profile
Flat Type
Feeling
Natural and Comfortable
Transport Package
in Roll
Specification
4m*25m or 2m*25m
Trademark
SUNgrass
Origin
Jiangsu
Hs Code
5703300000
Production Capacity
5000000sqm/Year
Package Size
0.00cm * 0.00cm * 0.00cm
Package Gross Weight
0.000kg
Item
SUNQ-AL00084
Pile Height
40mm
Stitch
160 /m
Backing
SBR+NET+PP
Roll Width
2m or 4m
Moq
500Sqm
| Customization | Available |
|---|---|
| Color | 4-Tones |
| Type | Without Sand |
| Model No. | SUNQ-AL00084 |
| Base | Complex Base |
| Material | PE, PP |
| Ground Cloth | Complex |
| Density | 16800tufs/sqm |
| Height | 40mm |
| Row Spacing | 3/8 inch |
| Grade | International Class |
| Filaments Twist Number | 12000dtex |
| Occasion | for Landscaping, for Recreation |
| Yarn Shape | W Type |
| Yarn Form | Straight Cut, Curving |
| Yarn Length | Medium |
| Cross Profile | Flat Type |
|---|---|
| Feeling | Natural and Comfortable |
| Transport Package | in Roll |
| Specification | 4m*25m or 2m*25m |
| Trademark | SUNgrass |
| Origin | Jiangsu |
| Hs Code | 5703300000 |
| Production Capacity | 5000000sqm/Year |
| Package Size | 0.00cm * 0.00cm * 0.00cm |
| Package Gross Weight | 0.000kg |
| Item | SUNQ-AL00084 |
| Pile Height | 40mm |
| Stitch | 160 /m |
| Backing | SBR+NET+PP |
| Roll Width | 2m or 4m |
| Moq | 500Sqm |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
WUXI SUNGRASS SPORTS CO., LTD.
