Factory Sale Fashion Home King Size Bedsheet Sets 200tc Cotton Home Textile Sheet Set with Pillow Cases for Hotel and Home
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$24.60
100+
0100
End
Key attributes
Customization
Available
Type
Fitted Sheet
Size
King
Model No.
CBS-E005
Quantity
4 PCS
Material
100% Cotton
Usage
Home, Hotel, Wedding
Age Group
Adults
Filling
Cotton
Technics
Plain Dyed
Pattern
Yarn Dyed
Style
European-style
Weight
1.5-2kg
Use
Home Hotel Bed Use
Fabric
100% Cotton
Logo
Customized Logo
Measurement
Flat Sheet: 167*243cm
Package
Non-Woven Bag Pack+Color Card
Moq
100PCS
Features
Flat Sheet, Fitted Sheet; Pillow Cases
Wash
Hand Wash; Below 30 Degrees
Pack Size
45*40*6cm
Density
130*70
Containers
4PCS
Thread Count
200tc
Color Fastness
3-4
Fabric Count
40
Transport Package
Non-Woven Bag Package
Specification
100% COTTON fabric
Trademark
KINGSON/Customized
Origin
China
Hs Code
6302319990
Production Capacity
10000PCS/Month
Product Name
3/4 pcs 100% cotton bedding fitted sheet sets
Contains
Flat sheet; Fitted sheet; Pillow cases*1/2
Weight&Size
1.5-2kg/Accept custom size
Packing
non-woven bag pack with color card
Oem
Accept custom color, size, material and package!
| Customization | Available |
|---|---|
| Type | Fitted Sheet |
| Size | King |
| Model No. | CBS-E005 |
| Quantity | 4 PCS |
| Material | 100% Cotton |
| Usage | Home, Hotel, Wedding |
| Age Group | Adults |
| Filling | Cotton |
| Technics | Plain Dyed |
| Pattern | Yarn Dyed |
| Style | European-style |
| Weight | 1.5-2kg |
| Use | Home Hotel Bed Use |
| Fabric | 100% Cotton |
| Logo | Customized Logo |
| Measurement | Flat Sheet: 167*243cm |
| Package | Non-Woven Bag Pack+Color Card |
| Moq | 100PCS |
| Features | Flat Sheet, Fitted Sheet; Pillow Cases |
|---|---|
| Wash | Hand Wash; Below 30 Degrees |
| Pack Size | 45*40*6cm |
| Density | 130*70 |
| Containers | 4PCS |
| Thread Count | 200tc |
| Color Fastness | 3-4 |
| Fabric Count | 40 |
| Transport Package | Non-Woven Bag Package |
| Specification | 100% COTTON fabric |
| Trademark | KINGSON/Customized |
| Origin | China |
| Hs Code | 6302319990 |
| Production Capacity | 10000PCS/Month |
| Product Name | 3/4 pcs 100% cotton bedding fitted sheet sets |
| Contains | Flat sheet; Fitted sheet; Pillow cases*1/2 |
| Weight&Size | 1.5-2kg/Accept custom size |
| Packing | non-woven bag pack with color card |
| Oem | Accept custom color, size, material and package! |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
ANHUI KINGSON HOUSEHOLD PRODUCTS CO., LTD.
