European Style Washed Cotton 4 Piece Sell Bedding Duvet Cover for Home Hotel Cal King Luxury Bedding Sheet Set
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$45.90
100+
0100
End
Key attributes
Customization
Available
Type
Duvet Cover Set
Size
King
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
CBS-E008
Quantity
4 PCS
Material
100% Cotton
Usage
Home, Hotel, Wedding, Hospital, Nursing
Age Group
Adults
Filling
Cotton
Technics
Stitching
Pattern
Printed
Style
European-style
Weight
2.5-3kg
Use
Home Hotel Bed Use
Fabric
Cotton Fabric
Logo
Customized Logo
Measurement
Duvet Cover: 200*230cm
Package
Non-Woven Bag Pack+Color Card
Moq
100PCS
Contains
Duvet Cover; Flat/Fitted Sheet, Pillow Cases
Wash
Hand Wash; Below 30 Degrees
Pack Size
45*40*6cm
Density
140*110
Containers
3PCS
Thread Count
300tc
Color Fastness
3-4
Fabric Count
60
Transport Package
Non-Woven Bag Package
Specification
Duvet cover: 200*230CM
Trademark
KINGSON/Customized
Origin
China
Hs Code
6302319990
Production Capacity
10000PCS/Month
Package Size
45.00cm * 40.00cm * 30.00cm
Package Gross Weight
20.000kg
Suitable Bed
Duvet cover set
1.2m Bed
150*200cm
1.5m Bed
200*230cm
1.8m Bed
200*230/220*240cm
Product Name
4 pcs 100% cotton/washed cotton bedding sets flat/fitted sheet sets
Weight& Size
2.5-3kg; 1.5m bed size use/customized size;
Fabric Material
100% cotton/French linen/polyester/washed cotton/silk
Description
New style, use fashion skin-friendly material, extra harmless. Looks modern and luxury in home.
Oem
Acceptable: Custom size, material, color, package, parameter and sets containers.
Weight&Size
2.5-3kg/Accept custom size
Features
New style, use fashion skin-friendly material, extra harmless. Looks modern and luxury in home.
Packing
Put into same material storage bag
| Customization | Available |
|---|---|
| Type | Duvet Cover Set |
| Size | King |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | CBS-E008 |
| Quantity | 4 PCS |
| Material | 100% Cotton |
| Usage | Home, Hotel, Wedding, Hospital, Nursing |
| Age Group | Adults |
| Filling | Cotton |
| Technics | Stitching |
| Pattern | Printed |
| Style | European-style |
| Weight | 2.5-3kg |
| Use | Home Hotel Bed Use |
| Fabric | Cotton Fabric |
| Logo | Customized Logo |
| Measurement | Duvet Cover: 200*230cm |
| Package | Non-Woven Bag Pack+Color Card |
| Moq | 100PCS |
| Contains | Duvet Cover; Flat/Fitted Sheet, Pillow Cases |
| Wash | Hand Wash; Below 30 Degrees |
| Pack Size | 45*40*6cm |
| Density | 140*110 |
|---|---|
| Containers | 3PCS |
| Thread Count | 300tc |
| Color Fastness | 3-4 |
| Fabric Count | 60 |
| Transport Package | Non-Woven Bag Package |
| Specification | Duvet cover: 200*230CM |
| Trademark | KINGSON/Customized |
| Origin | China |
| Hs Code | 6302319990 |
| Production Capacity | 10000PCS/Month |
| Package Size | 45.00cm * 40.00cm * 30.00cm |
| Package Gross Weight | 20.000kg |
| Suitable Bed | Duvet cover set |
| 1.2m Bed | 150*200cm |
| 1.5m Bed | 200*230cm |
| 1.8m Bed | 200*230/220*240cm |
| Product Name | 4 pcs 100% cotton/washed cotton bedding sets flat/fitted sheet sets |
| Weight& Size | 2.5-3kg; 1.5m bed size use/customized size; |
| Fabric Material | 100% cotton/French linen/polyester/washed cotton/silk |
| Description | New style, use fashion skin-friendly material, extra harmless. Looks modern and luxury in home. |
| Oem | Acceptable: Custom size, material, color, package, parameter and sets containers. |
| Weight&Size | 2.5-3kg/Accept custom size |
| Features | New style, use fashion skin-friendly material, extra harmless. Looks modern and luxury in home. |
| Packing | Put into same material storage bag |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
ANHUI KINGSON HOUSEHOLD PRODUCTS CO., LTD.
