Popular Unisex 100% Cotton Sweatshirts Costom Logo Hoodies Crewneck Sweatshirt
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$8.90
100+
0100
End
Key attributes
Size
S, S M L XL
Color
Colourful
Feature
Breathable
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
GW-203
Gender
Unisex
Material
Cotton, Polyester/Cotton
Sample Lead Time
3-10 Days
Fabric
Polyester/Cotton Fleece 300GSM
Moq
100pieces Each Color
Logo
Accept Customer Logo OEM
Sample Fee
Can Be Refunded If Your Order Reaches 100PCS Per
Extra Service
Customise Your Labels & Logos & Hang Tags & Packin
Available Sizes
Free
Pattern Type
Print Unisex Hoodies
Service
OEM
Production Lead Time
25-30days
Materials
Customize
Sex
Unisex Hoodies
Certification
SGS Certification
Season
Winter
Age Group
Adults
Type
Hoody
Style
Casual
Suitable For
Anywhere
Transport Package
1 PCS in an Individual Polybag
Specification
52x33x50cm
Trademark
Customized brand
Origin
China
Hs Code
6203320090
Production Capacity
200000/Month
Package Size
52.00cm * 34.00cm * 50.00cm
Package Gross Weight
0.500kg
Product Type:
Popular Unisex 100% Cotton Sweatshirts Hoodies Crewneck Sweatshirt without Hoodies
Material:
100%Cotton, cotton/poly ,100%polyester
Fabric Type:
Plain cloth
Fabric Weight:
160gsm /180gsm or others fabric weight you want
Feature:
Eco-Friendly, soft
Technics:
Blank
Color:
Available colors on color book or provide pantone color number
Size:
S M L XL etc
| Size | S, S M L XL |
|---|---|
| Color | Colourful |
| Feature | Breathable |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | GW-203 |
| Gender | Unisex |
| Material | Cotton, Polyester/Cotton |
| Sample Lead Time | 3-10 Days |
| Fabric | Polyester/Cotton Fleece 300GSM |
| Moq | 100pieces Each Color |
| Logo | Accept Customer Logo OEM |
| Sample Fee | Can Be Refunded If Your Order Reaches 100PCS Per |
| Extra Service | Customise Your Labels & Logos & Hang Tags & Packin |
| Available Sizes | Free |
| Pattern Type | Print Unisex Hoodies |
| Service | OEM |
| Production Lead Time | 25-30days |
| Materials | Customize |
| Sex | Unisex Hoodies |
| Certification | SGS Certification |
| Season | Winter |
|---|---|
| Age Group | Adults |
| Type | Hoody |
| Style | Casual |
| Suitable For | Anywhere |
| Transport Package | 1 PCS in an Individual Polybag |
| Specification | 52x33x50cm |
| Trademark | Customized brand |
| Origin | China |
| Hs Code | 6203320090 |
| Production Capacity | 200000/Month |
| Package Size | 52.00cm * 34.00cm * 50.00cm |
| Package Gross Weight | 0.500kg |
| Product Type: | Popular Unisex 100% Cotton Sweatshirts Hoodies Crewneck Sweatshirt without Hoodies |
| Material: | 100%Cotton, cotton/poly ,100%polyester |
| Fabric Type: | Plain cloth |
| Fabric Weight: | 160gsm /180gsm or others fabric weight you want |
| Feature: | Eco-Friendly, soft |
| Technics: | Blank |
| Color: | Available colors on color book or provide pantone color number |
| Size: | S M L XL etc |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
NANCHANG LANGMAI CLOTHING CO., LTD.
