Men's Big & Tall High Visibility Class 3 Thermal Sweatshirt
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$16.00
100+
0100
End
Key attributes
Customization
Available
Size
From Xs to 5XL
Applicable User
Adults
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
Work Jackets
Feature
Anti-Static, Breathable, Dust-Proof
Gender
Unisex
Season
Spring / Autumn
Products
Work Jackets
Front Closure
Zipper and Button
Pockets
Four Pockets
Material Weight
180GSM-280GSM
Snap Quality
Heavy Duty
Custom Logo
Print, Embroidery, Heat Transfer
Application
Construction, Coal Mine, Engineer
Key Words
Man Jackets
Design
Can Do OEM and ODM
Moq
100PCS
Material
Polyester
Pattern
Leisure Jacket
Type
Working Clothes
Style
Without Cotton Padding
Color
Diversity Color Like Blue, Black, Red, Yellow, etc
Transport Package
Polybag Per PCS/Carton Per 50PCS.
Specification
0.8kg/pcs.
Trademark
Ketai
Origin
Yichun, Jiangxi
Hs Code
6203320010
Production Capacity
100000
Package Size
55.00cm * 35.00cm * 25.00cm
Package Gross Weight
1.000kg
Design:
Two chest pockets(with flap) side organ pockets 3 thread overlocked seam Can be made with 3M Scotchlite reflective tape
Diversity Styles:
Workwear, cargo pants, painter trousers, work pants, industry coveralls, work shirts, ect
Model:
Hi-vis winter jackets
Shell Fabric:
Multichoices as following Option 1: TC, 80% polyester, 20% cotton, Twill, 195GSM, 21x21/108x58 Option 2: TC, 80% polyester, 20% cotton, twill, 280GSM, 16*12/108x56 Option 3: TC, 65% polyester, 35% cotton, twill, 240GSM, 20*16/128*60 Option 4: 100% cotton, twill, 180GSM, 21x21/108x58 Option 5: 100% cotton, twill, 240GSM, 20x16/128x60 Option 6: 100% cotton, twill, 280GSM, 16x12/108x56 We could arrange the fabric colour lab dips according to client requirments
Button:
Seven concealled poppers on center front
Pockets:
4 pokets including: 2 x side pockets 2 chest pockets with flap style with flaps and fastenings
Trims:
5# nylon zipper on center front Dye to match on pocket flap 28L dye to match button on CF
Size:
From size small to size XXXXL.
Packing Details
1pcs work jackets /polybag 20pcs/carton Carton
Trade Terms
FOB,CIF
Loading Port
Shanghai, Shenzhen, ( or other ports after negotiated)
Terms Of Payment
T/T(30% deposit,70% against the copy of the B/L),L/C,WESTERN UNION.
Sample Time
5-15 days
Delivery Time
45-80 days after order confirmed
Supply Ability
30000 pcs/ month
Our Advantage
more than 8 years experience skilled workers and technical personnel
| Customization | Available |
|---|---|
| Size | From Xs to 5XL |
| Applicable User | Adults |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | Work Jackets |
| Feature | Anti-Static, Breathable, Dust-Proof |
| Gender | Unisex |
| Season | Spring / Autumn |
| Products | Work Jackets |
| Front Closure | Zipper and Button |
| Pockets | Four Pockets |
| Material Weight | 180GSM-280GSM |
| Snap Quality | Heavy Duty |
| Custom Logo | Print, Embroidery, Heat Transfer |
| Application | Construction, Coal Mine, Engineer |
| Key Words | Man Jackets |
| Design | Can Do OEM and ODM |
| Moq | 100PCS |
| Material | Polyester |
| Pattern | Leisure Jacket |
| Type | Working Clothes |
| Style | Without Cotton Padding |
| Color | Diversity Color Like Blue, Black, Red, Yellow, etc |
| Transport Package | Polybag Per PCS/Carton Per 50PCS. |
|---|---|
| Specification | 0.8kg/pcs. |
| Trademark | Ketai |
| Origin | Yichun, Jiangxi |
| Hs Code | 6203320010 |
| Production Capacity | 100000 |
| Package Size | 55.00cm * 35.00cm * 25.00cm |
| Package Gross Weight | 1.000kg |
| Design: | Two chest pockets(with flap) side organ pockets 3 thread overlocked seam Can be made with 3M Scotchlite reflective tape |
| Diversity Styles: | Workwear, cargo pants, painter trousers, work pants, industry coveralls, work shirts, ect |
| Model: | Hi-vis winter jackets |
| Shell Fabric: | Multichoices as following Option 1: TC, 80% polyester, 20% cotton, Twill, 195GSM, 21x21/108x58 Option 2: TC, 80% polyester, 20% cotton, twill, 280GSM, 16*12/108x56 Option 3: TC, 65% polyester, 35% cotton, twill, 240GSM, 20*16/128*60 Option 4: 100% cotton, twill, 180GSM, 21x21/108x58 Option 5: 100% cotton, twill, 240GSM, 20x16/128x60 Option 6: 100% cotton, twill, 280GSM, 16x12/108x56 We could arrange the fabric colour lab dips according to client requirments |
| Button: | Seven concealled poppers on center front |
| Pockets: | 4 pokets including: 2 x side pockets 2 chest pockets with flap style with flaps and fastenings |
| Trims: | 5# nylon zipper on center front Dye to match on pocket flap 28L dye to match button on CF |
| Size: | From size small to size XXXXL. |
| Packing Details | 1pcs work jackets /polybag 20pcs/carton Carton |
| Trade Terms | FOB,CIF |
| Loading Port | Shanghai, Shenzhen, ( or other ports after negotiated) |
| Terms Of Payment | T/T(30% deposit,70% against the copy of the B/L),L/C,WESTERN UNION. |
| Sample Time | 5-15 days |
| Delivery Time | 45-80 days after order confirmed |
| Supply Ability | 30000 pcs/ month |
| Our Advantage | more than 8 years experience skilled workers and technical personnel |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Nanchang Ketai Safety Protective Articles Co., Ltd.
