Premium Cashmere Knitted Ladies Striped Cardigan Sweater Jumper
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe →
US$10,00
50+
050
End
Key attributes
Customization
Available
Size
S
Collar Style
V-Neck
Model No.
23BRNS-23
Color
customizable
Material
Cashmere
Pattern
Striped
Season
Winter, Spring and Autumn
Sleeve Style
Long Sleeve
Technics
Knitted
Cashmere Fiber Thickness
13.5-15.6 Micrometers
Cashmere Fiber Length
34mm-40mm
Feature
Warm & Soft
Bulk Lead Time
3-4 Weeks
Age
Adults
Gender
Women's
Type
Cardigan
Gauge
12gg
Transport Package
Sustainable PE Bag with Carton
Specification
Traceable 100% Organic Cashmere, GCS Certified
Trademark
Brothers Cashmere
Origin
Shanghai, China
Production Capacity
600000PCS/Year
Item Number
23BRNS-23
Yarn Count
2/26Nm
Model Wear
M Size
Model Origin
European
Model Height
175cm
Sample Weight
276 gram
Cashmere Fiber Micron
13.8μm - 15.8μm
Sample Lead Time
3 - 5 Days
Shipping Mood
By express/air, By Ocean/Sea
| Customization | Available |
|---|---|
| Size | S |
| Collar Style | V-Neck |
| Model No. | 23BRNS-23 |
| Color | customizable |
| Material | Cashmere |
| Pattern | Striped |
| Season | Winter, Spring and Autumn |
| Sleeve Style | Long Sleeve |
| Technics | Knitted |
| Cashmere Fiber Thickness | 13.5-15.6 Micrometers |
| Cashmere Fiber Length | 34mm-40mm |
| Feature | Warm & Soft |
| Bulk Lead Time | 3-4 Weeks |
| Age | Adults |
| Gender | Women's |
| Type | Cardigan |
|---|---|
| Gauge | 12gg |
| Transport Package | Sustainable PE Bag with Carton |
| Specification | Traceable 100% Organic Cashmere, GCS Certified |
| Trademark | Brothers Cashmere |
| Origin | Shanghai, China |
| Production Capacity | 600000PCS/Year |
| Item Number | 23BRNS-23 |
| Yarn Count | 2/26Nm |
| Model Wear | M Size |
| Model Origin | European |
| Model Height | 175cm |
| Sample Weight | 276 gram |
| Cashmere Fiber Micron | 13.8μm - 15.8μm |
| Sample Lead Time | 3 - 5 Days |
| Shipping Mood | By express/air, By Ocean/Sea |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
🏭
Shanghai Brothers Textile Co., Ltd.
