Ladies Fashion Premium Balloon Sleeve Fisherman Women Merino Wool & Cashmere Cardigan
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe →
US$56.91
50+
050
End
Key attributes
Customization
Available
Size
M
Collar Style
V-Neck
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
23BRTN01-1
Color
customizable
Material
70 % Extrafine Merino Wool 30% Cashmere
Pattern
Pure Colour
Season
Winter
Sleeve Style
Balloon Sleeve
Technics
Knitted
Cashmere Fiber Grade
a Class
Age
Adults
Gender
Women's
Type
Cardigan
Gauge
3gg
Transport Package
Sustainable PE Bag & Carton
Specification
GCS Certified Traceable Cashmere
Trademark
Brothers Cashmere
Origin
Shanghai, China
Hs Code
6110120029
Production Capacity
600000PCS/Year
Package Size
60.00cm * 40.00cm * 40.00cm
Package Gross Weight
14.000kg
Items Name
Women's Luxe Merno Wool Cashmere Balloon Sleeve Cardigans
Item Number
23BRTN01-1
Knitting Construction
Fisherman Knit - Chunky Ribbed
Knitting Gauge
3GG
Sample Weight
660g
Yarn Count
2/26Nm
Size Range
XS-XXL
Cashmere Fiber Fineness
13.5μm~15.5μm
Custom Production Lead Time
Around 14~21 Days Only (For 400-1000 pieces)
Sample Lead Time
5~7 Days Only
Moq
50 Pieces/Color/Style
Stock Colors
Over 100+ Stock Colors Are Available
Custom Color
Any Pantone Color
| Customization | Available |
|---|---|
| Size | M |
| Collar Style | V-Neck |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | 23BRTN01-1 |
| Color | customizable |
| Material | 70 % Extrafine Merino Wool 30% Cashmere |
| Pattern | Pure Colour |
| Season | Winter |
| Sleeve Style | Balloon Sleeve |
| Technics | Knitted |
| Cashmere Fiber Grade | a Class |
| Age | Adults |
| Gender | Women's |
| Type | Cardigan |
| Gauge | 3gg |
| Transport Package | Sustainable PE Bag & Carton |
| Specification | GCS Certified Traceable Cashmere |
| Trademark | Brothers Cashmere |
|---|---|
| Origin | Shanghai, China |
| Hs Code | 6110120029 |
| Production Capacity | 600000PCS/Year |
| Package Size | 60.00cm * 40.00cm * 40.00cm |
| Package Gross Weight | 14.000kg |
| Items Name | Women's Luxe Merno Wool Cashmere Balloon Sleeve Cardigans |
| Item Number | 23BRTN01-1 |
| Knitting Construction | Fisherman Knit - Chunky Ribbed |
| Knitting Gauge | 3GG |
| Sample Weight | 660g |
| Yarn Count | 2/26Nm |
| Size Range | XS-XXL |
| Cashmere Fiber Fineness | 13.5μm~15.5μm |
| Custom Production Lead Time | Around 14~21 Days Only (For 400-1000 pieces) |
| Sample Lead Time | 5~7 Days Only |
| Moq | 50 Pieces/Color/Style |
| Stock Colors | Over 100+ Stock Colors Are Available |
| Custom Color | Any Pantone Color |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
🏭
Shanghai Brothers Textile Co., Ltd.
