2022 Baby Girl Short Sleeve Pajamas 100% Pure Natural Silk Pajamas Set Shorts Sleepwear for Children and Kids Silk Pajamas
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$24.80
2+
02
End
Key attributes
Customization
Available
Size
2t-10t/Customized Size
Age Group
Children
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
kids pajamas
Color
Pink/White/Black/Blue/Customized
Function
Soft and Breathable
Gender
Girls and Boys
Material
100% Silk
Pattern
Pure Colour
Season
All Seasons
Sleeve Style
Short Sleeve
Style
Luxury
Weave
Woven
Feature
Breathable
Usage
for Sleeping and Home
Product Name
Kids Pajamas
Fabric Type
Charmeuse
Item Type
Pajamas
Moq
2PCS
Certification
Oeko-Tex Standard100
Logo
Customized Logo
Technics
Woven
Pattern Type
Popular
7 Days Sample Order Lead Time
Support
Supply Type
ODM, OEM Service, in-Stock Items
Fabric
100% Pure Silk
Transport Package
OPP Bag/Carton
Specification
20*30cm
Trademark
ROMANKELLY
Origin
Jiangsu, China
Production Capacity
10000 Piece/Pieces Per Month
Package Size
15.00cm * 30.00cm * 5.00cm
Package Gross Weight
0.450kg
Product Type:
100% Pure Silk Kids Pajamas
Material:
OEKO-TEX Standard100 6A Top Grade Silk
Size Available:
Standard All size can be customized.
Sample:
Avaliable. Sample fee will be returned after placing the bulk order
Pattern:
Dyewood, Reactive dyeing, Digital printing, Flat screen printing, etc
Custom Service:
Embroidery logo, Print logo, Label, Barcode, Handtag, etc
| Customization | Available |
|---|---|
| Size | 2t-10t/Customized Size |
| Age Group | Children |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | kids pajamas |
| Color | Pink/White/Black/Blue/Customized |
| Function | Soft and Breathable |
| Gender | Girls and Boys |
| Material | 100% Silk |
| Pattern | Pure Colour |
| Season | All Seasons |
| Sleeve Style | Short Sleeve |
| Style | Luxury |
| Weave | Woven |
| Feature | Breathable |
| Usage | for Sleeping and Home |
| Product Name | Kids Pajamas |
| Fabric Type | Charmeuse |
| Item Type | Pajamas |
| Moq | 2PCS |
|---|---|
| Certification | Oeko-Tex Standard100 |
| Logo | Customized Logo |
| Technics | Woven |
| Pattern Type | Popular |
| 7 Days Sample Order Lead Time | Support |
| Supply Type | ODM, OEM Service, in-Stock Items |
| Fabric | 100% Pure Silk |
| Transport Package | OPP Bag/Carton |
| Specification | 20*30cm |
| Trademark | ROMANKELLY |
| Origin | Jiangsu, China |
| Production Capacity | 10000 Piece/Pieces Per Month |
| Package Size | 15.00cm * 30.00cm * 5.00cm |
| Package Gross Weight | 0.450kg |
| Product Type: | 100% Pure Silk Kids Pajamas |
| Material: | OEKO-TEX Standard100 6A Top Grade Silk |
| Size Available: | Standard All size can be customized. |
| Sample: | Avaliable. Sample fee will be returned after placing the bulk order |
| Pattern: | Dyewood, Reactive dyeing, Digital printing, Flat screen printing, etc |
| Custom Service: | Embroidery logo, Print logo, Label, Barcode, Handtag, etc |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Wujiang First Textile Co., Ltd.
