4 Color Ceramic Tableware Pad Printer Bowl Plate Dish Printing Machine
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe →
US$7,000.00 - 98,800.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
After-Sales Service
2 Year Warranty ,Lifetime Maintenance
Warranty
2 Year Warranty
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
YK-PP4-400
Color & Page
4 Color
Tone
Monochrome
Transmission Type
Pneumatic Pad Printer
Usage
Label Printer, Card Printer, Cloths Printer, Paper Printer, Tube Printer, Plastic Printer
Automatic Grade
Semi-Automatic
Steel Plate Size
400*400mm
Speed(Pcs/Hr)
600PCS/Hour
Operation
Pneumatic
Printing Colors
1-4 Color Is Acceptable
Plate Size
400*400mm
Pad Transverse Stroke
300mm
Pad Vertical Stroke
400mm
Print Size
350*350mm
Stroke Of Table Shuttle
200mm
Voltage
110V/220V 50/60 Hz
Gross Power
35W
Air Consumption
91 Litre/Min (5bar)
Machine Size
2200*2100*2000mm
Adjustable Angle For Pad
360degree
Application Area
Toys, Plastic, Electron Industry, Hardware
Maintenance
Lifetime Maintenance
Machine Weight
1000kg
Transport Package
2300*2200*2100mm
Specification
350*350MM is max printing size
Trademark
Eco
Origin
China
Hs Code
8443198000
Production Capacity
500pieces/Month
Package Size
220.00cm * 210.00cm * 200.00cm
Package Gross Weight
1000.000kg
| Customization | Available |
|---|---|
| After-Sales Service | 2 Year Warranty ,Lifetime Maintenance |
| Warranty | 2 Year Warranty |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | YK-PP4-400 |
| Color & Page | 4 Color |
| Tone | Monochrome |
| Transmission Type | Pneumatic Pad Printer |
| Usage | Label Printer, Card Printer, Cloths Printer, Paper Printer, Tube Printer, Plastic Printer |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Steel Plate Size | 400*400mm |
| Speed(Pcs/Hr) | 600PCS/Hour |
| Operation | Pneumatic |
| Printing Colors | 1-4 Color Is Acceptable |
| Plate Size | 400*400mm |
| Pad Transverse Stroke | 300mm |
| Pad Vertical Stroke | 400mm |
| Print Size | 350*350mm |
|---|---|
| Stroke Of Table Shuttle | 200mm |
| Voltage | 110V/220V 50/60 Hz |
| Gross Power | 35W |
| Air Consumption | 91 Litre/Min (5bar) |
| Machine Size | 2200*2100*2000mm |
| Adjustable Angle For Pad | 360degree |
| Application Area | Toys, Plastic, Electron Industry, Hardware |
| Maintenance | Lifetime Maintenance |
| Machine Weight | 1000kg |
| Transport Package | 2300*2200*2100mm |
| Specification | 350*350MM is max printing size |
| Trademark | Eco |
| Origin | China |
| Hs Code | 8443198000 |
| Production Capacity | 500pieces/Month |
| Package Size | 220.00cm * 210.00cm * 200.00cm |
| Package Gross Weight | 1000.000kg |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
🏭
Shenzhen Eco Printing Co., LTD.
