Cosmati 3D Pearl Pattern Filling Machine for Cosmetic Cream Facial Cleaner Foundation
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe →
US$17,000.00 - 20,000.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
After-Sales Service
Online Support,Video Technical Support
Warranty
1 Year
Model No.
CM-HYGZJ
Type
Cosmetic Filling and Capping Machine
Automatic Grade
Automatic
Material Type
Water, Oil, Liquids and Creams
Filling Valve Head
Multi-Head
Feed Cylinder Structure
Multi-Room Feeding
Dosing Device
Surface Type
Filling Principle
Negative Pressure
Packaging Container Lifting Structure
Pneumatic Lifting
Structure
Rotary
Packaging
Bottle
Packaging Material
Glass,Plastic
Products Name
Pearl Pattern Skin Care Lotion Gel Cream Filling E
Voltage
220V/380V
Machinery Capacity
4000bph, 6000bph, 2000bph
Core Components
Pressure Vessel, Cylinder
Air Pressure
0.5MPa
Filling Accuracy
±0.5%
Usage
Filling for Lotion,Cream, Shampoo
Filling Volume
15-250ml
Speed
40-45 Bottles/Min
Function
Automatic Air Cleaning, Filling, Capping
Transport Package
Polywood Case
Specification
1800x1015x1780mm
Trademark
COSMATI
Origin
Guangzhou
Hs Code
8422309090
Production Capacity
30 Sets/Month
Technical Data Model Filling Volume Filling Speed Air Pressure Cm-Hy 5-100ml 50-120 Bpm 0.5-0.7mpa Dimension Filling Accuracy Power Supply Hopper Volume L1800*W1015*H1780mm Within ±0.5% 1p/220v, 1kw 5l Customized
Model
Model
Filling Volume
Cm-Hy
5-100ml
Dimension
Filling accuracy
L1800*W1015*H1780mm
Within ±0.5%
| Customization | Available |
|---|---|
| After-Sales Service | Online Support,Video Technical Support |
| Warranty | 1 Year |
| Model No. | CM-HYGZJ |
| Type | Cosmetic Filling and Capping Machine |
| Automatic Grade | Automatic |
| Material Type | Water, Oil, Liquids and Creams |
| Filling Valve Head | Multi-Head |
| Feed Cylinder Structure | Multi-Room Feeding |
| Dosing Device | Surface Type |
| Filling Principle | Negative Pressure |
| Packaging Container Lifting Structure | Pneumatic Lifting |
| Structure | Rotary |
| Packaging | Bottle |
| Packaging Material | Glass,Plastic |
| Products Name | Pearl Pattern Skin Care Lotion Gel Cream Filling E |
| Voltage | 220V/380V |
| Machinery Capacity | 4000bph, 6000bph, 2000bph |
| Core Components | Pressure Vessel, Cylinder |
|---|---|
| Air Pressure | 0.5MPa |
| Filling Accuracy | ±0.5% |
| Usage | Filling for Lotion,Cream, Shampoo |
| Filling Volume | 15-250ml |
| Speed | 40-45 Bottles/Min |
| Function | Automatic Air Cleaning, Filling, Capping |
| Transport Package | Polywood Case |
| Specification | 1800x1015x1780mm |
| Trademark | COSMATI |
| Origin | Guangzhou |
| Hs Code | 8422309090 |
| Production Capacity | 30 Sets/Month |
| Technical Data Model Filling Volume Filling Speed Air Pressure Cm-Hy 5-100ml 50-120 Bpm 0.5-0.7mpa Dimension Filling Accuracy Power Supply Hopper Volume L1800*W1015*H1780mm Within ±0.5% 1p/220v, 1kw 5l Customized | Model |
| Model | Filling Volume |
| Cm-Hy | 5-100ml |
| Dimension | Filling accuracy |
| L1800*W1015*H1780mm | Within ±0.5% |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
🏭
Guangzhou Cosmati Technology Co., Ltd
