Quality Pad Printing Machine Supplier with Competitive Pricing Options
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe →
US$2,500.00 - 2,800.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
After-Sales Service
Lifelong Maintenance
Warranty
One Year
Model No.
M1-D12
Color & Page
Single-Colour
Tone
Monochrome
Transmission Type
Multi-Color Pad Printer
Usage
Label Printer, Card Printer, Cloths Printer, Paper Printer, Tube Printer, Bill Printer
Automatic Grade
Semi-Automatic
Steel Plate Size
200*200mm
Speed(Pcs/Hr)
800
Power Supply
110/220V
Air Supply
5 ~ 7 Bar
Pad Front/Back Stroke
200mm
Pad Up/Down Stroke
75mm
Pnematic Parts
SMC Cylinder
Machine Speed
800 Cycles/Hr
Plate Size
300*200mm
Print Size
250*150mm
Machine Dimension
950*630*1500mm
Machine Weight
170kg
Transport Package
Plywood
Specification
300*200mm
Trademark
HX
Origin
China
Hs Code
8443198000
Production Capacity
50 Sets/Month
Print Color
1
Pad Vertical Stroke
75 mm
Pad Transverse Stroke
200 mm
Max Height Of Object
200 mm
Scraper Driven
Pneumatic mechanical valve drives cylinder up and down
Scraper Pressure Control
Regulating valve
| Customization | Available |
|---|---|
| After-Sales Service | Lifelong Maintenance |
| Warranty | One Year |
| Model No. | M1-D12 |
| Color & Page | Single-Colour |
| Tone | Monochrome |
| Transmission Type | Multi-Color Pad Printer |
| Usage | Label Printer, Card Printer, Cloths Printer, Paper Printer, Tube Printer, Bill Printer |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
| Steel Plate Size | 200*200mm |
| Speed(Pcs/Hr) | 800 |
| Power Supply | 110/220V |
| Air Supply | 5 ~ 7 Bar |
| Pad Front/Back Stroke | 200mm |
| Pad Up/Down Stroke | 75mm |
| Pnematic Parts | SMC Cylinder |
| Machine Speed | 800 Cycles/Hr |
| Plate Size | 300*200mm |
|---|---|
| Print Size | 250*150mm |
| Machine Dimension | 950*630*1500mm |
| Machine Weight | 170kg |
| Transport Package | Plywood |
| Specification | 300*200mm |
| Trademark | HX |
| Origin | China |
| Hs Code | 8443198000 |
| Production Capacity | 50 Sets/Month |
| Print Color | 1 |
| Pad Vertical Stroke | 75 mm |
| Pad Transverse Stroke | 200 mm |
| Max Height Of Object | 200 mm |
| Scraper Driven | Pneumatic mechanical valve drives cylinder up and down |
| Scraper Pressure Control | Regulating valve |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
🏭
Hengxin Printing Machinery Limited
