High Frequency 5.0kw Digital C Arm X-ray Machine
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe →
US$19,999.00 - 39,999.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Customized
Customized
Certification
CE, ISO13485
Model No.
YJ-LX118F
Scale
Medium
Product Name
High Frequency Mobile C Arm System
Application
X-ray Room .Radiography Department
Certificate
CE; ISO
Function
Medical Diagnosis
Power Output
5.0kw
Tube Voltage
40 Kv~120kv, Continuous
X-Ray Tube Dual Focus
0.3/1.5mm
Monitor
19 Inch Medical LCD Monochrome Display *3 Sets
C-Arm Movement Angulation
±180°
Detector Sensor
Csi
Transport Package
Wooden Box
Specification
252*85*172cm
Trademark
FORERMED
Origin
China
Hs Code
8419200000
Production Capacity
500 Unit/Month
Category
Items
Generator
Power supply High frequency inverter
Automatic Fluoroscopy
tube voltage 40 kv~120kv,adjust automatically tube current : 0.3mA~~4mA adjust automatically ABS function
Manual Fluoroscopy
tube voltage 40 kv~120kv, continuous tube current : 0.3mA~~4mA continuous ABS function
Pulse Fluoroscopy
tube voltage 40 kv~120kv, continuous tube current : 0.3mA~~30mA continuous
Photography Tube Voltage, Ma
40KV~120KV, 25mA~100mA, 1.0mAs~280mAs
X-Ray Tube
X-ray tube special for high frequency
Imaging System
Detector
Workstation Software
Image W/L adjust, grayscale conversion, interest area balance, turn, noise reduction, enhancement, smoothing, sharpening, compression, zoom, measure, mark, print layout, DICOM image sending, DICOM image print and movie playback, etc.
Structure And Performance
Direction wheel and main wheel
| Customization | Available |
|---|---|
| Customized | Customized |
| Certification | CE, ISO13485 |
| Model No. | YJ-LX118F |
| Scale | Medium |
| Product Name | High Frequency Mobile C Arm System |
| Application | X-ray Room .Radiography Department |
| Certificate | CE; ISO |
| Function | Medical Diagnosis |
| Power Output | 5.0kw |
| Tube Voltage | 40 Kv~120kv, Continuous |
| X-Ray Tube Dual Focus | 0.3/1.5mm |
| Monitor | 19 Inch Medical LCD Monochrome Display *3 Sets |
| C-Arm Movement Angulation | ±180° |
| Detector Sensor | Csi |
| Transport Package | Wooden Box |
| Specification | 252*85*172cm |
|---|---|
| Trademark | FORERMED |
| Origin | China |
| Hs Code | 8419200000 |
| Production Capacity | 500 Unit/Month |
| Category | Items |
| Generator | Power supply High frequency inverter |
| Automatic Fluoroscopy | tube voltage 40 kv~120kv,adjust automatically tube current : 0.3mA~~4mA adjust automatically ABS function |
| Manual Fluoroscopy | tube voltage 40 kv~120kv, continuous tube current : 0.3mA~~4mA continuous ABS function |
| Pulse Fluoroscopy | tube voltage 40 kv~120kv, continuous tube current : 0.3mA~~30mA continuous |
| Photography Tube Voltage, Ma | 40KV~120KV, 25mA~100mA, 1.0mAs~280mAs |
| X-Ray Tube | X-ray tube special for high frequency |
| Imaging System | Detector |
| Workstation Software | Image W/L adjust, grayscale conversion, interest area balance, turn, noise reduction, enhancement, smoothing, sharpening, compression, zoom, measure, mark, print layout, DICOM image sending, DICOM image print and movie playback, etc. |
| Structure And Performance | Direction wheel and main wheel |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
🏭
Henan Forever Medical Co., Ltd.
