CNC Glass Cutting Machine with Cutting Function for Glass Plant/Manufacturer
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$11,000.00 - 14,000.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Certification
CE, ISO
Glass Minimum
2440*2000
Model No.
TYJT-2420/TYJT-3628
Glass Maximum
3660*2400
Height Of The Working Table
820mm
Glass Thickness
2-19mm
Cutting Speed
0-180m/Min
Type
Glass Cutting Machine
Warranty
1 Year
Trademark
TOYOCC
Origin
China
Production Capacity
10000 Pieces/Year
Technical Parameters
TYJT-2420
Dimensions
3630*4700*1400mm
Glass Max Processing Size
2440*2000
Cutting Thickness
3-19mm (air pressure control)
Voltage & Air Pressure
380V/50HZ, 0.6MPA
Loading Speed
15-40 seconds
Installed Power
11.8 KW
Net Weight
3000KG
| Customization | Available |
|---|---|
| Certification | CE, ISO |
| Glass Minimum | 2440*2000 |
| Model No. | TYJT-2420/TYJT-3628 |
| Glass Maximum | 3660*2400 |
| Height Of The Working Table | 820mm |
| Glass Thickness | 2-19mm |
| Cutting Speed | 0-180m/Min |
| Type | Glass Cutting Machine |
| Warranty | 1 Year |
| Trademark | TOYOCC |
| Origin | China |
|---|---|
| Production Capacity | 10000 Pieces/Year |
| Technical Parameters | TYJT-2420 |
| Dimensions | 3630*4700*1400mm |
| Glass Max Processing Size | 2440*2000 |
| Cutting Thickness | 3-19mm (air pressure control) |
| Voltage & Air Pressure | 380V/50HZ, 0.6MPA |
| Loading Speed | 15-40 seconds |
| Installed Power | 11.8 KW |
| Net Weight | 3000KG |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Qingdao Toyo Industry Co., Ltd.
