440mm Mono Black DCP440K-Hds Digital Inkjet Printer
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$250,000.00-350,000.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
After-Sales Service
24hrs Service Hotline
Warranty
1 Year Warranty
Model No.
DCP440K-HDS
Color & Page
Double Faced Single Color
Usage
Paper Printer, for Book, Flyer, Instruction Book
Automatic Grade
Automatic
Transport Package
Sea Transportation Packaging
Specification
L12400mm*W4250mm*H2650, Weight 14.0T
Trademark
"EJIAE"
Origin
Shanghai China
Hs Code
8443322100
Production Capacity
120sets/Year
Machine Type
DCP440K-HDS
Max. Image Width
436mm
Print Modes
Mono black in paper double sides
Front And Back Sides Print Deviation
+/- 0.2mm
Print Head
I3200A1(8)-HD 1200dpi
Print Color
Black (K)
Max. Print Speed
120m/min
Operate Interface
Intelligent HMI
Print Software
Standard
Rip Software
High speed RIP software, fit for standard PDF file
Typography Software
Automatically
Color Management System
Linear color management
Text Processing
Based on font library and with unique text sharpening processing technology
Color Engine
Based on Hariequin core
Paper Type
Web paper
Max. Diameter
1270mm
Paper Width
100-460mm
Tension Control
Automatically constant tension control
Paper Kinds
Woodfree paper, digital paper, news paper etc.
Paper Gram
50-120g
Other Function
Independent paper unwiding, constant tension, automatic correction, double sides tracking and paper buffer unit
Siltting Type
Centrial silitting for seperating, and rolling cutting for sheet
Bookstack Type
Misaliganed book stacking
Bookstack Discharging
Customerized (Book on order quantity, batches quantity)
Bookstack Width
440mm
Bookstack Length
660mm (can be tailor-made according to customer needs)
Ink Volume Montoring
Segment ink volume detection, real-time montoring, alam on lack of ink supply
Ink Supply Mode
Intelligent ink supply in constant pressure, segment ink supply, maintenance systemfor ink piping system
Drying Mode
IR Drying and hot air drying (Drying temperature adapted controlled in line with printing speed)
Liquid Cooling System
Automatically constant temperature system
Print Quality Control System
Online real-time montoring
Print Machine
3-Phases 5wires, 380V, 28kw (Fullly loaded)
Drying Unit
3-Phases 5wires, 380V, 68kw (Fully loaded)
Temperature
Range 20-25C, the optimum running temperature is 25C
Humidity
Range 40%-70%, the optimum running humidity is 55%RH
Site Size
L11250mm * W2450mm * H2250mm
Machine Weight
12.0T
| Customization | Available |
|---|---|
| After-Sales Service | 24hrs Service Hotline |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Model No. | DCP440K-HDS |
| Color & Page | Double Faced Single Color |
| Usage | Paper Printer, for Book, Flyer, Instruction Book |
| Automatic Grade | Automatic |
| Transport Package | Sea Transportation Packaging |
| Specification | L12400mm*W4250mm*H2650, Weight 14.0T |
| Trademark | "EJIAE" |
| Origin | Shanghai China |
| Hs Code | 8443322100 |
| Production Capacity | 120sets/Year |
| Machine Type | DCP440K-HDS |
| Max. Image Width | 436mm |
| Print Modes | Mono black in paper double sides |
| Front And Back Sides Print Deviation | +/- 0.2mm |
| Print Head | I3200A1(8)-HD 1200dpi |
| Print Color | Black (K) |
| Max. Print Speed | 120m/min |
| Operate Interface | Intelligent HMI |
| Print Software | Standard |
| Rip Software | High speed RIP software, fit for standard PDF file |
| Typography Software | Automatically |
| Color Management System | Linear color management |
| Text Processing | Based on font library and with unique text sharpening processing technology |
|---|---|
| Color Engine | Based on Hariequin core |
| Paper Type | Web paper |
| Max. Diameter | 1270mm |
| Paper Width | 100-460mm |
| Tension Control | Automatically constant tension control |
| Paper Kinds | Woodfree paper, digital paper, news paper etc. |
| Paper Gram | 50-120g |
| Other Function | Independent paper unwiding, constant tension, automatic correction, double sides tracking and paper buffer unit |
| Siltting Type | Centrial silitting for seperating, and rolling cutting for sheet |
| Bookstack Type | Misaliganed book stacking |
| Bookstack Discharging | Customerized (Book on order quantity, batches quantity) |
| Bookstack Width | 440mm |
| Bookstack Length | 660mm (can be tailor-made according to customer needs) |
| Ink Volume Montoring | Segment ink volume detection, real-time montoring, alam on lack of ink supply |
| Ink Supply Mode | Intelligent ink supply in constant pressure, segment ink supply, maintenance systemfor ink piping system |
| Drying Mode | IR Drying and hot air drying (Drying temperature adapted controlled in line with printing speed) |
| Liquid Cooling System | Automatically constant temperature system |
| Print Quality Control System | Online real-time montoring |
| Print Machine | 3-Phases 5wires, 380V, 28kw (Fullly loaded) |
| Drying Unit | 3-Phases 5wires, 380V, 68kw (Fully loaded) |
| Temperature | Range 20-25C, the optimum running temperature is 25C |
| Humidity | Range 40%-70%, the optimum running humidity is 55%RH |
| Site Size | L11250mm * W2450mm * H2250mm |
| Machine Weight | 12.0T |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Shanghai E-Jet Digital Technology Co., Ltd.
