Household Black MDF Board Microwave Racks
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$25.11
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Usage
Tool Rack, Beverage, Clothing, Tools, Supermarket, Food, Industrial, Warehouse Rack
Material
Steel and Wood
Structure
Layer Frame
Type
Boltless/Rivet Racking
Mobility
Adjustable
Height
600-1800mm
Weight
300kgs
Closed
Open
Development
Conventional
Serviceability
Common Use
Product Name
Household Black MDF Board Microwave Racks
Key Word
Home Use Kitchen Shelf
Gross Weight
42.5kgs
Certification
ISO
Pitch Of Holes
38mm
Parts
Steel Post and Beams, MDF Boards, Plastic Fitting
Surface Treatment
Powder Coated
Layers
3-6layers
Usage Scenario
Home/Office/Warehouse/Markets
Feature
Corrosion Protection
Color
as Request
Selling Unit
Single
Package Type
High Quality Carton: 1set/Carton
Carton Size
120X45X12 Cm
Single Gross Weight
42.5kgs
Transport Package
Carton
Specification
120X45X12 cm
Trademark
Topeasy
Origin
China
Hs Code
7308900000
Production Capacity
50000PCS/Year
Techinical Parameters
Post: 38*38*0.8mm ; Step beam: 60*16*1.2mm
Rugular Mdf Board Thickness
12mm
Strusture
rivet structure, can be assembled easily
Size Of Rack
L: 600/800/1200mm ; W: 400/450/500mm ; H: 600/900/1200/1500/1800mm
Load Capacity
80-150kgs/layer
Customized Service
Yes!
Light Duty Rack
Selective pallet racking
Modular Wire Shelving
Double-deep pallet racking
Slotted Angle Shelving
Drive In pallet racking
Boltless Rivet Shelving
Radio shuttle racking
Longspan Shelving
Cantilever racking
Tyre Storage Rack
Flow rack
Q1
What's your trading terms?
(1)
Payment terms: T/T 30% deposit after order confirmed, 70% balance paid against bill of lading.L/C O/A also available.
(2)
Lead time: normally in 15-25 days after deposit received.
(3)
Sample policy: samples are always available for each model. Samples can be ready in 7-15 days once payment received.
(4)
Shipping port: Qingdao, China.
(5)
Discounts: we offer good discount for large quantity.
Q2
How can I deliver my goods?
Q3
What is your service?
Q4
What's the international trading process?
A:
Design drawing โ Confirm drawing โ Quotation โ PI โ Confirm PI โ Arrange 30% deposit โ Manufacture โ QC inspect โ Pay balance โ Shipping
Q5
Does Topeasy Industry have MOQ (minimum order quantity) limitation?
| Customization | Available |
|---|---|
| Usage | Tool Rack, Beverage, Clothing, Tools, Supermarket, Food, Industrial, Warehouse Rack |
| Material | Steel and Wood |
| Structure | Layer Frame |
| Type | Boltless/Rivet Racking |
| Mobility | Adjustable |
| Height | 600-1800mm |
| Weight | 300kgs |
| Closed | Open |
| Development | Conventional |
| Serviceability | Common Use |
| Product Name | Household Black MDF Board Microwave Racks |
| Key Word | Home Use Kitchen Shelf |
| Gross Weight | 42.5kgs |
| Certification | ISO |
| Pitch Of Holes | 38mm |
| Parts | Steel Post and Beams, MDF Boards, Plastic Fitting |
| Surface Treatment | Powder Coated |
| Layers | 3-6layers |
| Usage Scenario | Home/Office/Warehouse/Markets |
| Feature | Corrosion Protection |
| Color | as Request |
| Selling Unit | Single |
| Package Type | High Quality Carton: 1set/Carton |
| Carton Size | 120X45X12 Cm |
| Single Gross Weight | 42.5kgs |
| Transport Package | Carton |
| Specification | 120X45X12 cm |
| Trademark | Topeasy |
|---|---|
| Origin | China |
| Hs Code | 7308900000 |
| Production Capacity | 50000PCS/Year |
| Techinical Parameters | Post: 38*38*0.8mm ; Step beam: 60*16*1.2mm |
| Rugular Mdf Board Thickness | 12mm |
| Strusture | rivet structure, can be assembled easily |
| Size Of Rack | L: 600/800/1200mm ; W: 400/450/500mm ; H: 600/900/1200/1500/1800mm |
| Load Capacity | 80-150kgs/layer |
| Customized Service | Yes! |
| Light Duty Rack | Selective pallet racking |
| Modular Wire Shelving | Double-deep pallet racking |
| Slotted Angle Shelving | Drive In pallet racking |
| Boltless Rivet Shelving | Radio shuttle racking |
| Longspan Shelving | Cantilever racking |
| Tyre Storage Rack | Flow rack |
| Q1 | What's your trading terms? |
| (1) | Payment terms: T/T 30% deposit after order confirmed, 70% balance paid against bill of lading.L/C O/A also available. |
| (2) | Lead time: normally in 15-25 days after deposit received. |
| (3) | Sample policy: samples are always available for each model. Samples can be ready in 7-15 days once payment received. |
| (4) | Shipping port: Qingdao, China. |
| (5) | Discounts: we offer good discount for large quantity. |
| Q2 | How can I deliver my goods? |
| Q3 | What is your service? |
| Q4 | What's the international trading process? |
| A: | Design drawing โ Confirm drawing โ Quotation โ PI โ Confirm PI โ Arrange 30% deposit โ Manufacture โ QC inspect โ Pay balance โ Shipping |
| Q5 | Does Topeasy Industry have MOQ (minimum order quantity) limitation? |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Shandong Topeasy Industrial Equipment Co., Ltd.
