Portable CNC Plasma Cutting Machine for Made in China CNC Plasma Cutting Machine 220V 120A Rated Power 20mm Metal Cutting Construction Focused
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$1,600.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
After-Sales Service
Provided
Warranty
Provided
Customized
Customized
Layout
Horizontal
Cutting Material
Copper, Carbon Steel, Iron, Aluminum, Metal Alloy, Stainless Steel
Automatic Grade
Automatic
Power Source
Electric
Cutting Mode
Plasma Cutting
Transport Package
Waterproof Wrap Film Protect and Strong Plywood
Specification
3.7*1*1m
Trademark
HUAXIA
Origin
Shandong
Hs Code
8456401000
Production Capacity
150 Set/ Month
Modelparameter
portable CNC plasma cutting machine
Model
1500*3000mm
Transmission System
X,Y Taiwan AMT high-precision,zero clearance increased linear guide+ rack Z the arc voltage control
Max. Cutting Speed
8000mm/min
Drive System
Stepper motor (Optional Taiwan AC servo motor)
Voltage
220V/380V
Certification
CE ISO
Control System
FLMC-F2300A/ STARTFLRE
Rated Power
8.5 KW
Weight (Kg)
1000
Quantity(Sets)
1 - 1
Est. Time(Days)
2
| Customization | Available |
|---|---|
| After-Sales Service | Provided |
| Warranty | Provided |
| Customized | Customized |
| Layout | Horizontal |
| Cutting Material | Copper, Carbon Steel, Iron, Aluminum, Metal Alloy, Stainless Steel |
| Automatic Grade | Automatic |
| Power Source | Electric |
| Cutting Mode | Plasma Cutting |
| Transport Package | Waterproof Wrap Film Protect and Strong Plywood |
| Specification | 3.7*1*1m |
| Trademark | HUAXIA |
| Origin | Shandong |
| Hs Code | 8456401000 |
| Production Capacity | 150 Set/ Month |
|---|---|
| Modelparameter | portable CNC plasma cutting machine |
| Model | 1500*3000mm |
| Transmission System | X,Y Taiwan AMT high-precision,zero clearance increased linear guide+ rack Z the arc voltage control |
| Max. Cutting Speed | 8000mm/min |
| Drive System | Stepper motor (Optional Taiwan AC servo motor) |
| Voltage | 220V/380V |
| Certification | CE ISO |
| Control System | FLMC-F2300A/ STARTFLRE |
| Rated Power | 8.5 KW |
| Weight (Kg) | 1000 |
| Quantity(Sets) | 1 - 1 |
| Est. Time(Days) | 2 |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Jinan Huaxia Machinery Equipment Co., Ltd.
