Portable CNC Oxygen Plasma Cutting Machine
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$4,500.00-9,500.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
After-Sales Service
Provided
Warranty
Provided
Model No.
HXP-1325
Customized
Customized
Layout
Horizontal
Cutting Material
Copper, Carbon Steel, Iron, Aluminum, Metal Alloy, Stainless Steel, Galvanized Sheet
Power Source
Plasma Cutting Source
Cutting Mode
Plasma Cutting
Product Name
Portable CNC Plasma Cutting Machine
Plasma Cutting Power Source
Hypertherm Power Source China Huayuan Power Sourc
Cutting Thickness
1-200mm(Depend on Plasma Power Source)
Cutting Control Software
Startfire
Cutting Nesting Software
Fastcam/ PRO-Nest 2017
Design Software
Auto CAD/Photoshop/Caxa
File Transmission
USB Transmission
Auto Torch Height Controller
Hyd
Cutting Machine Color
Blue(Customized Be Allowed)
Certification
Ce / SGS/ BV
Transport Package
Composite Material Box
Specification
1500x3000mm
Trademark
HUAXIA
Origin
Mainland, China
Hs Code
8456401000
Production Capacity
200 Sets/Month
Modelparameter
portable CNC plasma cutting machine
Model
1500*3000mm
Transmission System
X,Y Taiwan AMT high-precision,zero clearance increased linear guide+ rack Z the arc voltage control
Max. Cutting Speed
8000mm/min
Drive System
Stepper motor (Optional Taiwan AC servo motor)
Voltage
220V/380V
Control System
FLMC-F2300A/ STARTFLRE
Rated Power
8.5 KW
Weight (Kg)
1000
Quantity(Sets)
1 - 1
Est. Time(Days)
2
| Customization | Available |
|---|---|
| After-Sales Service | Provided |
| Warranty | Provided |
| Model No. | HXP-1325 |
| Customized | Customized |
| Layout | Horizontal |
| Cutting Material | Copper, Carbon Steel, Iron, Aluminum, Metal Alloy, Stainless Steel, Galvanized Sheet |
| Power Source | Plasma Cutting Source |
| Cutting Mode | Plasma Cutting |
| Product Name | Portable CNC Plasma Cutting Machine |
| Plasma Cutting Power Source | Hypertherm Power Source China Huayuan Power Sourc |
| Cutting Thickness | 1-200mm(Depend on Plasma Power Source) |
| Cutting Control Software | Startfire |
| Cutting Nesting Software | Fastcam/ PRO-Nest 2017 |
| Design Software | Auto CAD/Photoshop/Caxa |
| File Transmission | USB Transmission |
| Auto Torch Height Controller | Hyd |
| Cutting Machine Color | Blue(Customized Be Allowed) |
| Certification | Ce / SGS/ BV |
|---|---|
| Transport Package | Composite Material Box |
| Specification | 1500x3000mm |
| Trademark | HUAXIA |
| Origin | Mainland, China |
| Hs Code | 8456401000 |
| Production Capacity | 200 Sets/Month |
| Modelparameter | portable CNC plasma cutting machine |
| Model | 1500*3000mm |
| Transmission System | X,Y Taiwan AMT high-precision,zero clearance increased linear guide+ rack Z the arc voltage control |
| Max. Cutting Speed | 8000mm/min |
| Drive System | Stepper motor (Optional Taiwan AC servo motor) |
| Voltage | 220V/380V |
| Control System | FLMC-F2300A/ STARTFLRE |
| Rated Power | 8.5 KW |
| Weight (Kg) | 1000 |
| Quantity(Sets) | 1 - 1 |
| Est. Time(Days) | 2 |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Jinan Huaxia Machinery Equipment Co., Ltd.
