Elegant Blush Polka DOT Maxi Dress for Modest Women
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$9.88
50+
050
End
Key attributes
Customization
Available
Gender
Women
Age Group
Adults
Model No.
B115
Size
Custom Us Size/UK Size/Arabic Size
Material
Polyester Fiber
Technics
None
Color
Custom According to Fit Your Need
Neckline
O-Neck
Silhouette
A-Line
Fabric Type
Polyester
Sleeve
Custom
Feature
Breathable,Washable
7 Days Sample Order Lead Time
Support
Style
Modest
Sleeve Length(Cm)
Full
Printing Methods
Digital Print
Clothing Type
Custom Muslim Print Dress
Sample
Customized Samples Accepted
Sleeve Style
Regular
Moq
50PCS
Decoration
Pockets
Dresses Length
Maxi Standard
Specification
32*32*2
Trademark
Habib
Origin
Guangdong, China
Hs Code
6104430000
Production Capacity
1000000 Per Year
Custom
Fabric,Size, Color, Logo, Tag,all can be custom
Sample Time
Around 7-15 Working Days
Bulk Time
Around 20-25 Working Days.
Artwork
Design Files in 3D,AI,CDR,PDF Format
Sample Fee
USD 50-100$ for Per Piece. We Will Return The Sample Fee to You Once You Place Order
Other
Accept Your Special Demands.Let You Save Time and Worries.
Xs
34 in
S
36 in
M
38 in
L
40 in
Xl
42 in
Xxl
44 in
| Customization | Available |
|---|---|
| Gender | Women |
| Age Group | Adults |
| Model No. | B115 |
| Size | Custom Us Size/UK Size/Arabic Size |
| Material | Polyester Fiber |
| Technics | None |
| Color | Custom According to Fit Your Need |
| Neckline | O-Neck |
| Silhouette | A-Line |
| Fabric Type | Polyester |
| Sleeve | Custom |
| Feature | Breathable,Washable |
| 7 Days Sample Order Lead Time | Support |
| Style | Modest |
| Sleeve Length(Cm) | Full |
| Printing Methods | Digital Print |
| Clothing Type | Custom Muslim Print Dress |
| Sample | Customized Samples Accepted |
| Sleeve Style | Regular |
| Moq | 50PCS |
|---|---|
| Decoration | Pockets |
| Dresses Length | Maxi Standard |
| Specification | 32*32*2 |
| Trademark | Habib |
| Origin | Guangdong, China |
| Hs Code | 6104430000 |
| Production Capacity | 1000000 Per Year |
| Custom | Fabric,Size, Color, Logo, Tag,all can be custom |
| Sample Time | Around 7-15 Working Days |
| Bulk Time | Around 20-25 Working Days. |
| Artwork | Design Files in 3D,AI,CDR,PDF Format |
| Sample Fee | USD 50-100$ for Per Piece. We Will Return The Sample Fee to You Once You Place Order |
| Other | Accept Your Special Demands.Let You Save Time and Worries. |
| Xs | 34 in |
| S | 36 in |
| M | 38 in |
| L | 40 in |
| Xl | 42 in |
| Xxl | 44 in |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Xingguo Xinrong Garments Co., Ltd.
