Factory Direct Sales HDPE Pipe Fittings Butt Fusion Equal Tee
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe →
US$1.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
After-Sales Service
1y
Warranty
1y
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
HDPE Butt Fusion Equal Tee
Type
Equal Tee
Connection
Butt Fusion/ Welding
Material
HDPE
Shape
Equal Tee
Lateral
90°Tee
Head Code
Round
Wall Thickness
SDR11 (1.6MPa)/ SDR13.6 (1.25MPa)/ SDR17 (1.0MPa)
Finish
/
Technics
Injection Molding
Pressure Rating
SDR11 (1.6MPa)/ SDR13.6 (1.25MPa)/ SDR17 (1.0MPa)
Standard
GB
Certification
CE
Colors
Standard Black and Blue (Customizable)
Delivery Time
5-15 Days
Customized Support
OEM, Obm, ODM
Usage
Convey Water
Transport Package
Wooden Case, Cartons or Bags
Specification
63mm-800mm (Custamizable)
Trademark
XMY
Origin
China
Hs Code
39174000
Production Capacity
10000ton
Package Size
20.00cm * 20.00cm * 20.00cm
Package Gross Weight
8.000kg
T63-63
T200-200
T75-75
T225-225
T90-90
T250-250
T110-110
T280-280
T125-125
T315-315
T140-140
T355-355
T160-160
T400-400
T180-180
T450-450
Reducer
DN50-630mm
Equal Tee
DN63-800mm
Reducing Tee
DN50-800mm
22.5 ° Elbow
DN110-800mm
30 ° Elbow
DN450-800mm
45 ° Elbow
DN63-800mm
90 ° Elbow
DN63-800mm
Cross
DN63-800mm
Reducing Cross
DN63-800mm
End Cap
DN75-1200mm
Stub End
DN50-1200mm
Flange
DN50-200mm
Stop Valve
DN75-200mm
Ball Vavle
DN75-200mm
| Customization | Available |
|---|---|
| After-Sales Service | 1y |
| Warranty | 1y |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | HDPE Butt Fusion Equal Tee |
| Type | Equal Tee |
| Connection | Butt Fusion/ Welding |
| Material | HDPE |
| Shape | Equal Tee |
| Lateral | 90°Tee |
| Head Code | Round |
| Wall Thickness | SDR11 (1.6MPa)/ SDR13.6 (1.25MPa)/ SDR17 (1.0MPa) |
| Finish | / |
| Technics | Injection Molding |
| Pressure Rating | SDR11 (1.6MPa)/ SDR13.6 (1.25MPa)/ SDR17 (1.0MPa) |
| Standard | GB |
| Certification | CE |
| Colors | Standard Black and Blue (Customizable) |
| Delivery Time | 5-15 Days |
| Customized Support | OEM, Obm, ODM |
| Usage | Convey Water |
| Transport Package | Wooden Case, Cartons or Bags |
| Specification | 63mm-800mm (Custamizable) |
| Trademark | XMY |
| Origin | China |
| Hs Code | 39174000 |
|---|---|
| Production Capacity | 10000ton |
| Package Size | 20.00cm * 20.00cm * 20.00cm |
| Package Gross Weight | 8.000kg |
| T63-63 | T200-200 |
| T75-75 | T225-225 |
| T90-90 | T250-250 |
| T110-110 | T280-280 |
| T125-125 | T315-315 |
| T140-140 | T355-355 |
| T160-160 | T400-400 |
| T180-180 | T450-450 |
| Reducer | DN50-630mm |
| Equal Tee | DN63-800mm |
| Reducing Tee | DN50-800mm |
| 22.5 ° Elbow | DN110-800mm |
| 30 ° Elbow | DN450-800mm |
| 45 ° Elbow | DN63-800mm |
| 90 ° Elbow | DN63-800mm |
| Cross | DN63-800mm |
| Reducing Cross | DN63-800mm |
| End Cap | DN75-1200mm |
| Stub End | DN50-1200mm |
| Flange | DN50-200mm |
| Stop Valve | DN75-200mm |
| Ball Vavle | DN75-200mm |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
🏭
Liaoning Xinmingyu Plastic Industry Co., Ltd.
