Manufacturer Direct Sales Stainless Steel Tee Elbow 45 Degree Threaded Pipe Head
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe →
US$0.63-42.80
20+
020
End
Key attributes
Customization
Available
After-Sales Service
About Unqualified Products, 100% New Replaced
Warranty
12 Months
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
HY-CFTT
Type
Equal
Connection
Female
Material
Stainless Steel
Shape
Equal Tee
Lateral
90°Tee
Head Code
Round
Wall Thickness
SCH10
Finish
Silica Sol Molding
Technics
Casting
Pressure Rating
150 Lb
Standard
DIN, ANSI, GB, JIS
Certification
ISO
Surface Treatment
Silica Sol Molding
Head Type
Round
Thread
NPT, BSPT, BSPP
Pressure
150 Lb Elbow
Connection Mode
Female Thread
Media
Oil, Gas, Water, Acid Liquid
Media Temperature
Normal Temperature, High Temperature
Warranty Period
12 Months
Certificate
ISO9001:2015, Mill Test Certificate
Transport Package
Carton, Plywood Case, Pallet
Specification
1/8"-4"
Trademark
HY
Origin
China
Hs Code
7307290000
Production Capacity
10000 PCS/Month
Package Size
10.00cm * 10.00cm * 10.00cm
Package Gross Weight
1.000kg
Lead Time
15 days (1 - 50 Pieces) 20 days (51 - 200 Pieces) 25 days (201 - 500 Pieces) To be negotiated ( > 500 Pieces)
Working Pressure
150 LB female thread tee
Working Temperature
Normal temperature, high temperature
Applicable
General
Port Size
1/8" to 4"
Medium
Oil, gas, water, acid liquid
Standard Or Non-Standard
Standard
Delivery Time
5-25 days
Thread Type
NPT, BSPT, BSPP
| Customization | Available |
|---|---|
| After-Sales Service | About Unqualified Products, 100% New Replaced |
| Warranty | 12 Months |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | HY-CFTT |
| Type | Equal |
| Connection | Female |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Equal Tee |
| Lateral | 90°Tee |
| Head Code | Round |
| Wall Thickness | SCH10 |
| Finish | Silica Sol Molding |
| Technics | Casting |
| Pressure Rating | 150 Lb |
| Standard | DIN, ANSI, GB, JIS |
| Certification | ISO |
| Surface Treatment | Silica Sol Molding |
| Head Type | Round |
| Thread | NPT, BSPT, BSPP |
| Pressure | 150 Lb Elbow |
| Connection Mode | Female Thread |
|---|---|
| Media | Oil, Gas, Water, Acid Liquid |
| Media Temperature | Normal Temperature, High Temperature |
| Warranty Period | 12 Months |
| Certificate | ISO9001:2015, Mill Test Certificate |
| Transport Package | Carton, Plywood Case, Pallet |
| Specification | 1/8"-4" |
| Trademark | HY |
| Origin | China |
| Hs Code | 7307290000 |
| Production Capacity | 10000 PCS/Month |
| Package Size | 10.00cm * 10.00cm * 10.00cm |
| Package Gross Weight | 1.000kg |
| Lead Time | 15 days (1 - 50 Pieces) 20 days (51 - 200 Pieces) 25 days (201 - 500 Pieces) To be negotiated ( > 500 Pieces) |
| Working Pressure | 150 LB female thread tee |
| Working Temperature | Normal temperature, high temperature |
| Applicable | General |
| Port Size | 1/8" to 4" |
| Medium | Oil, gas, water, acid liquid |
| Standard Or Non-Standard | Standard |
| Delivery Time | 5-25 days |
| Thread Type | NPT, BSPT, BSPP |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
🏭
Wenzhou Huiyi Valve Co., Ltd.
