Wholesale Factory Direct SS304 Stainless Steel Casting Female Thread Lateral Y-Type Tee
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$1.09 - 15.72
1,000+
01,000
End
Key attributes
Customization
Available
After-Sales Service
According to The Actual Situation
Warranty
According to The Actual Situation
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
Casting Y-Type Tee
Type
Equal
Connection
Female
Material
Stainless Steel
Shape
Reducing Tee
Lateral
Y-Type Tee
Head Code
Round
Wall Thickness
SCH80
Finish
Anti Rust Oil
Technics
Forged
Pressure Rating
2000lb, 3000lb, 6000lb
Standard
B16.3
Certification
ISO, CE, ASME
Certificate
ASME B16.3
Lead Time
25 to 35 Days
Delivery
by Sea, by Air and by Express
Size
DN8-DN100
Surface Treatment
Oil Coating/ Black Painting
Customized Service
OEM / ODM
Transport Package
Carton, Wooden Case
Specification
1/8"-4"
Trademark
N/A
Origin
Yan Cheng, China
Hs Code
73072900
Production Capacity
5000000pieces/Year
Package Size
28.00cm * 20.00cm * 18.00cm
Package Gross Weight
22.000kg
Product
Casting Stainless 304 Y-Type Elbow
Contact Type
Thread welding
Dimension Specification
ASME B16.3
Thread Type
PT, BSP, NPT
Place Of Origin
Yancheng, China
Package
Wooden case with cartons
Application
chemical, construction, water treatment
Advantage
High quality, good price, faster delivery time, available in all sizes,customized
| Customization | Available |
|---|---|
| After-Sales Service | According to The Actual Situation |
| Warranty | According to The Actual Situation |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | Casting Y-Type Tee |
| Type | Equal |
| Connection | Female |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Reducing Tee |
| Lateral | Y-Type Tee |
| Head Code | Round |
| Wall Thickness | SCH80 |
| Finish | Anti Rust Oil |
| Technics | Forged |
| Pressure Rating | 2000lb, 3000lb, 6000lb |
| Standard | B16.3 |
| Certification | ISO, CE, ASME |
| Certificate | ASME B16.3 |
| Lead Time | 25 to 35 Days |
| Delivery | by Sea, by Air and by Express |
|---|---|
| Size | DN8-DN100 |
| Surface Treatment | Oil Coating/ Black Painting |
| Customized Service | OEM / ODM |
| Transport Package | Carton, Wooden Case |
| Specification | 1/8"-4" |
| Trademark | N/A |
| Origin | Yan Cheng, China |
| Hs Code | 73072900 |
| Production Capacity | 5000000pieces/Year |
| Package Size | 28.00cm * 20.00cm * 18.00cm |
| Package Gross Weight | 22.000kg |
| Product | Casting Stainless 304 Y-Type Elbow |
| Contact Type | Thread welding |
| Dimension Specification | ASME B16.3 |
| Thread Type | PT, BSP, NPT |
| Place Of Origin | Yancheng, China |
| Package | Wooden case with cartons |
| Application | chemical, construction, water treatment |
| Advantage | High quality, good price, faster delivery time, available in all sizes,customized |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Yancheng Jicheng Machinery Co., Ltd
