Low/Medium Pressure Stainless Steel Tees Fittings Manufacturer Direct Supply
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe →
US$0.10 - 10.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
Type
Reducing
Connection
Female
Model No.
T-01
Material
Stainless Steel
Shape
Reducing Tee
Lateral
90°Tee
Head Code
Round
Wall Thickness
SCH STD
Finish
Pickling
Technics
Casting
Pressure Rating
150lb
Suitable Medium
Water, Steam, Air, Gas, Oil,etc.
Body
304 316 304L 316L 2205
Customize
Yes,Buyer's Drawings and Specs Are Acceptable
Advantadge
Competitive Price,Free Sample,System QC
Transport Package
PP Bag, Carton and Plywooden
Specification
1/8"-4"
Trademark
CVIP/OEM
Origin
China
Hs Code
7307290000
Production Capacity
100000PCS/Year
Standard
ANSI,DIN,JIS,BS
Thread
NPT,BSP,BSPT,DIN2999
Size
1/4",3/8",1/2",3/4",1",11/4",11/2",2",21/2",3",4"
Model
Elbows, Tees, Nipples, Unions, Bushings, Plugs etc.
Certificate
ISO9001
Applications
Suitable for Pipe lines connect of water, steam, air, gas, oil and so on.
Package
1. Cartons without pallets.
| Customization | Available |
|---|---|
| Type | Reducing |
| Connection | Female |
| Model No. | T-01 |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Reducing Tee |
| Lateral | 90°Tee |
| Head Code | Round |
| Wall Thickness | SCH STD |
| Finish | Pickling |
| Technics | Casting |
| Pressure Rating | 150lb |
| Suitable Medium | Water, Steam, Air, Gas, Oil,etc. |
| Body | 304 316 304L 316L 2205 |
| Customize | Yes,Buyer's Drawings and Specs Are Acceptable |
| Advantadge | Competitive Price,Free Sample,System QC |
|---|---|
| Transport Package | PP Bag, Carton and Plywooden |
| Specification | 1/8"-4" |
| Trademark | CVIP/OEM |
| Origin | China |
| Hs Code | 7307290000 |
| Production Capacity | 100000PCS/Year |
| Standard | ANSI,DIN,JIS,BS |
| Thread | NPT,BSP,BSPT,DIN2999 |
| Size | 1/4",3/8",1/2",3/4",1",11/4",11/2",2",21/2",3",4" |
| Model | Elbows, Tees, Nipples, Unions, Bushings, Plugs etc. |
| Certificate | ISO9001 |
| Applications | Suitable for Pipe lines connect of water, steam, air, gas, oil and so on. |
| Package | 1. Cartons without pallets. |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
🏭
WENZHOU LIANGGANG PIPE FITTING VALVES CO., LTD.
