Wholesale Factory Direct High Quality Sch40 Aluminum Tube Connectors Reducing 3-Way Tee
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe →
US$0.76 - 3.00
1,000+
01,000
End
Key attributes
Customization
Available
After-Sales Service
Test Report
Warranty
1 Year Warranty
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
Aluminum Reducing 3-Way Tee
Type
Reducing
Connection
Welding
Material
Aluminum
Shape
Reducing Tee
Lateral
90°Tee
Head Code
Round
Wall Thickness
SCH40
Finish
Anti Rust Oil
Technics
Welded
Standard
ASTM
Certification
ISO, CE
Delivery
by Sea, by Air and by Express
Color
Silver
Brand
N/a
Connection Type
Threaded Connection
Surface Treatment
Oil Coating/ Black Painting
Customized Service
OEM, ODM
Transport Package
Carton and Pallet
Specification
1/2"-24"
Trademark
N/A
Origin
China
Hs Code
76090000
Production Capacity
30000PCS/Month
Package Size
28.00cm * 20.00cm * 18.00cm
Package Gross Weight
22.000kg
Product
Aluminum Tee
Contact Type
Welding
Angle
90 Degree
Place Of Origin
Yancheng, China
Package
Wooden case with cartons
Application
HVAC, Plumbing, Irrigation
Advantage
High quality, good price, faster delivery time, available in all sizes,customized
Lead Time
According to the quantities and specifications of each order;Normal delivery times is from 25 to 35 days after receiving the deposit.
| Customization | Available |
|---|---|
| After-Sales Service | Test Report |
| Warranty | 1 Year Warranty |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | Aluminum Reducing 3-Way Tee |
| Type | Reducing |
| Connection | Welding |
| Material | Aluminum |
| Shape | Reducing Tee |
| Lateral | 90°Tee |
| Head Code | Round |
| Wall Thickness | SCH40 |
| Finish | Anti Rust Oil |
| Technics | Welded |
| Standard | ASTM |
| Certification | ISO, CE |
| Delivery | by Sea, by Air and by Express |
| Color | Silver |
| Brand | N/a |
|---|---|
| Connection Type | Threaded Connection |
| Surface Treatment | Oil Coating/ Black Painting |
| Customized Service | OEM, ODM |
| Transport Package | Carton and Pallet |
| Specification | 1/2"-24" |
| Trademark | N/A |
| Origin | China |
| Hs Code | 76090000 |
| Production Capacity | 30000PCS/Month |
| Package Size | 28.00cm * 20.00cm * 18.00cm |
| Package Gross Weight | 22.000kg |
| Product | Aluminum Tee |
| Contact Type | Welding |
| Angle | 90 Degree |
| Place Of Origin | Yancheng, China |
| Package | Wooden case with cartons |
| Application | HVAC, Plumbing, Irrigation |
| Advantage | High quality, good price, faster delivery time, available in all sizes,customized |
| Lead Time | According to the quantities and specifications of each order;Normal delivery times is from 25 to 35 days after receiving the deposit. |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
🏭
Yancheng Jicheng Machinery Co., Ltd
