in Stock SS304 316 Pipe Fitting-Butt Welding Stainless Steel Reducing Outlet Equal Tee
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$185.00
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
After-Sales Service
1 Year
Warranty
1 Year
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
Tee 160
Type
Equal
Connection
Welding
Material
Carbon Steel
Shape
Equal Tee
Head Code
Round
Finish
Black Painting
Technics
Welded
Pressure Rating
2000LBS
Certification
ISO, CE
Product Name
in Stock SS304 316 Pipe Fitting-Butt Welding Stain
Thickness
Sch10-Sch160
Size
1/2"-24"
Surface Treatment
Sand Blasting
Ends
Beveling
Marking
as Customers' Requirement
Pakage
Wooden Pallet,Wooden Case,etc
Transport Package
Wooden Pallet, Case, as Customers' Requirement
Specification
1/2'-24"
Trademark
Hebei Cangrun Pipeline Equipment Co., Ltd.
Origin
China
Hs Code
7307930000
Production Capacity
500000 PCS/ Year
Package Size
100.00cm * 100.00cm * 100.00cm
Package Gross Weight
500.000kg
Product Name:
Tee
Advantages:
Corrosion Resistance , Heat resistance , Heat Treatment
Size:
From 1/2" to 36"
Thickness:
SCH5S, SCH10S, SCH20, SCH40,STD,SCH80,SCH100,SCH120,SCH160,XXS
Standard:
ASTM A312,ANSI B16.9,EN ,GB, DIN ,GOST ,JIS304/304L,316/316L,904L TP321,TP317/317H...
Surface:
Rolling Sand,Mirror,Hairline,Sand Blast,Brush,Bright
Application:
Petroleum, gas, chemical,metallurgy, construction
Package:
shrink wrapped-carton-pallet or in seaworthy wooden cased,or as request
Remark:
Special design is available as customers' requirement
| Customization | Available |
|---|---|
| After-Sales Service | 1 Year |
| Warranty | 1 Year |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | Tee 160 |
| Type | Equal |
| Connection | Welding |
| Material | Carbon Steel |
| Shape | Equal Tee |
| Head Code | Round |
| Finish | Black Painting |
| Technics | Welded |
| Pressure Rating | 2000LBS |
| Certification | ISO, CE |
| Product Name | in Stock SS304 316 Pipe Fitting-Butt Welding Stain |
| Thickness | Sch10-Sch160 |
| Size | 1/2"-24" |
| Surface Treatment | Sand Blasting |
| Ends | Beveling |
|---|---|
| Marking | as Customers' Requirement |
| Pakage | Wooden Pallet,Wooden Case,etc |
| Transport Package | Wooden Pallet, Case, as Customers' Requirement |
| Specification | 1/2'-24" |
| Trademark | Hebei Cangrun Pipeline Equipment Co., Ltd. |
| Origin | China |
| Hs Code | 7307930000 |
| Production Capacity | 500000 PCS/ Year |
| Package Size | 100.00cm * 100.00cm * 100.00cm |
| Package Gross Weight | 500.000kg |
| Product Name: | Tee |
| Advantages: | Corrosion Resistance , Heat resistance , Heat Treatment |
| Size: | From 1/2" to 36" |
| Thickness: | SCH5S, SCH10S, SCH20, SCH40,STD,SCH80,SCH100,SCH120,SCH160,XXS |
| Standard: | ASTM A312,ANSI B16.9,EN ,GB, DIN ,GOST ,JIS304/304L,316/316L,904L TP321,TP317/317H... |
| Surface: | Rolling Sand,Mirror,Hairline,Sand Blast,Brush,Bright |
| Application: | Petroleum, gas, chemical,metallurgy, construction |
| Package: | shrink wrapped-carton-pallet or in seaworthy wooden cased,or as request |
| Remark: | Special design is available as customers' requirement |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Hebei Cangrun Pipeline Equipment Co., Ltd.
