on Stock SS304 316 Pipe Fitting Casting Stainless Steel Reducing Outlet Tee
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe →
US$0.50 - 1.00
100+
0100
End
Key attributes
Customization
Available
Type
Reducing
Connection
Female
Model No.
reducing tee-1
Material
Stainless Steel
Shape
Reducing Tee
Lateral
90°Tee
Head Code
Round
Finish
Shot Blasting
Technics
Casting
Transport Package
Carton and Wooden Pallets
Specification
1/8"-4"
Trademark
CVIP/OEM
Origin
China
Hs Code
7307290000
Production Capacity
50000pieces/Year
Process:
Investment Casting
Molding Technics:
Casting
Application:
Pipe Fittings
Material:
Stainless Steel
Surface Preparation:
Shot Blasting
Samples
US$0/Piece
Pressure
150lbs
Standard
DIN1/8''-4''
Thread
NPT,BSP,BSPT,DIN2999
Size
1/4",3/8",1/2",3/4",1",11/4",11/2",2",21/2",3",4"
Model
Elbows, Tees, Nipples, Unions, Bushings, Plugs etc,valve.
Certificate
ISO9001
Applications
Suitable for Pipe lines connect of water, steam, air, gas, oil and so on.
Package
1. Cartons without pallets.
| Customization | Available |
|---|---|
| Type | Reducing |
| Connection | Female |
| Model No. | reducing tee-1 |
| Material | Stainless Steel |
| Shape | Reducing Tee |
| Lateral | 90°Tee |
| Head Code | Round |
| Finish | Shot Blasting |
| Technics | Casting |
| Transport Package | Carton and Wooden Pallets |
| Specification | 1/8"-4" |
| Trademark | CVIP/OEM |
| Origin | China |
| Hs Code | 7307290000 |
| Production Capacity | 50000pieces/Year |
|---|---|
| Process: | Investment Casting |
| Molding Technics: | Casting |
| Application: | Pipe Fittings |
| Material: | Stainless Steel |
| Surface Preparation: | Shot Blasting |
| Samples | US$0/Piece |
| Pressure | 150lbs |
| Standard | DIN1/8''-4'' |
| Thread | NPT,BSP,BSPT,DIN2999 |
| Size | 1/4",3/8",1/2",3/4",1",11/4",11/2",2",21/2",3",4" |
| Model | Elbows, Tees, Nipples, Unions, Bushings, Plugs etc,valve. |
| Certificate | ISO9001 |
| Applications | Suitable for Pipe lines connect of water, steam, air, gas, oil and so on. |
| Package | 1. Cartons without pallets. |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
🏭
WENZHOU LIANGGANG PIPE FITTING VALVES CO., LTD.
