Hot-Melt Tee in Stock HDPE Pipe Fitting PE100 Butt Fusion Equal Tee
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe →
US$0.81
1+
01
End
Key attributes
Customization
Available
After-Sales Service
Provided
Warranty
Provided
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
Dn50-800mm
Type
Equal
Connection
Welding
Material
HDPE
Shape
Equal Tee
Lateral
90°Tee
Head Code
Round
Wall Thickness
HDPE
Technics
Injection Molding
Pressure Rating
HDPE
Standard
ISO4427/4437, DIN8074/8075
Certification
ISO4427/ISO4437/En12201/En1555
Sdr
SDR11/17
Norminal Pressure
Pn10, 16
Sample
Provide Samples
Package
Carton Box+Plastic Bag
Application
Water Supply
Trading Method
EXW, Fob, CFR, CIF, DDU
Transport Package
Carton Box
Specification
50-800mm
Trademark
CR
Origin
China (Mainland)
Hs Code
3917400000
Production Capacity
100000/Year
Package Size
61.00cm * 42.00cm * 41.00cm
Package Gross Weight
15.300kg
100% Virgin Material Pe100
Dn50-Dn800mm
Iso4427/4437, Din8074/8075
Connection
Ningbo,Shanghai,Dalian Or As Required
Equal Tee
Specifications φD1×φD2×D1
L mm
50×50×50
170
63×63×63
200
75×75×75
230
90×90×90
260
110×110×110
290
125×125×125
315
140×140×140
345
160×160×160
325
180×180×180
420
200×200×200
377
225×225×225
484
250×250×250
517
280×280×280
590
315×315×315
615
355×355×355
630
400×400×400
670
450×450×450
805
500×500×500
855
560×560×560
910
630×630×630
990
710×710×710
1140
800×800×800
1260
| Customization | Available |
|---|---|
| After-Sales Service | Provided |
| Warranty | Provided |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | Dn50-800mm |
| Type | Equal |
| Connection | Welding |
| Material | HDPE |
| Shape | Equal Tee |
| Lateral | 90°Tee |
| Head Code | Round |
| Wall Thickness | HDPE |
| Technics | Injection Molding |
| Pressure Rating | HDPE |
| Standard | ISO4427/4437, DIN8074/8075 |
| Certification | ISO4427/ISO4437/En12201/En1555 |
| Sdr | SDR11/17 |
| Norminal Pressure | Pn10, 16 |
| Sample | Provide Samples |
| Package | Carton Box+Plastic Bag |
| Application | Water Supply |
| Trading Method | EXW, Fob, CFR, CIF, DDU |
| Transport Package | Carton Box |
| Specification | 50-800mm |
| Trademark | CR |
| Origin | China (Mainland) |
| Hs Code | 3917400000 |
| Production Capacity | 100000/Year |
|---|---|
| Package Size | 61.00cm * 42.00cm * 41.00cm |
| Package Gross Weight | 15.300kg |
| 100% Virgin Material Pe100 | Dn50-Dn800mm |
| Iso4427/4437, Din8074/8075 | Connection |
| Ningbo,Shanghai,Dalian Or As Required | Equal Tee |
| Specifications φD1×φD2×D1 | L mm |
| 50×50×50 | 170 |
| 63×63×63 | 200 |
| 75×75×75 | 230 |
| 90×90×90 | 260 |
| 110×110×110 | 290 |
| 125×125×125 | 315 |
| 140×140×140 | 345 |
| 160×160×160 | 325 |
| 180×180×180 | 420 |
| 200×200×200 | 377 |
| 225×225×225 | 484 |
| 250×250×250 | 517 |
| 280×280×280 | 590 |
| 315×315×315 | 615 |
| 355×355×355 | 630 |
| 400×400×400 | 670 |
| 450×450×450 | 805 |
| 500×500×500 | 855 |
| 560×560×560 | 910 |
| 630×630×630 | 990 |
| 710×710×710 | 1140 |
| 800×800×800 | 1260 |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
🏭
Chengdu Chuangrong Trading Co., Ltd.
