Women's Classic Cotton Crew Neck Tee Casual Outfits
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$2.00-4.00
10+
010
End
Key attributes
Customization
Available
Material
Cotton
Collar Style
Round Neck
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
SPT-CT-027
Sleeve Style
Short Sleeve
Feature
Promotional/Advertising, Breathable, Moisture Absorption
Pattern
Plain
Sleeve Shape
Normal
Technics
Knitted
Season
Summer
Color
Single Color
Size
Different Sizes
Colors
Different Stock Colors for Your Choice
Print Method
off-Set Print, Embroidery, Digital Printing
Category
Sports Wear
Usage
Casual, Brand, Fashion, Sports
Age Group
Adult and Children
Fuction
Promotion, Advertising, Retail, Own Brands
Transport Package
Polybag+Carton
Specification
92.2%cotton and 7.8% spandex
Trademark
EcoSport
Origin
Fuzhou Fujian China
Hs Code
6401921000
Package Size
58.00cm * 35.00cm * 30.00cm
Package Gross Weight
12.000kg
Item Name
custom heavyweight Elastic cotton T-shirt sports wear for GYM
Logo
Off-set Full Color LOGO Print, Embroidery logo,Hot fix embellishment
Stock Color
13 trending unisex shades available
Moq
10pcs
Packing
polybag+carton
Oem/Odm
Yes
S
36.2" / 92cm
M
37.0" / 94cm
L
40.2" / 102cm
Xl
42.1" / 107cm
2xl
44.1" / 112cm
3xl
46.1" / 117cm
4xl
48.0" / 122cm
12h Free Design
Get free design services delivered in 12 hours-fast, precise, and customized to bring your ideas to life!
Small-Batch Orders
We accommodate small-batch orders, perfect for testing the market or launching limited-edition products.
End-To-End Solutions
From design and manufacturing to packaging and logistics, we provide end-to-end solutions to simplify your supply chain.
Quality Promise
Every product undergoes rigorous quality checks to ensure it meets international standards and your expectations.
Delivery Promise
We promise on-time delivery, every time. Your deadlines are our priority.
Sustainability Promise
We reduce carbon emissions and boost eco-friendly materials in production, ensuring sustainable practices for a greener future.
| Customization | Available |
|---|---|
| Material | Cotton |
| Collar Style | Round Neck |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | SPT-CT-027 |
| Sleeve Style | Short Sleeve |
| Feature | Promotional/Advertising, Breathable, Moisture Absorption |
| Pattern | Plain |
| Sleeve Shape | Normal |
| Technics | Knitted |
| Season | Summer |
| Color | Single Color |
| Size | Different Sizes |
| Colors | Different Stock Colors for Your Choice |
| Print Method | off-Set Print, Embroidery, Digital Printing |
| Category | Sports Wear |
| Usage | Casual, Brand, Fashion, Sports |
| Age Group | Adult and Children |
| Fuction | Promotion, Advertising, Retail, Own Brands |
| Transport Package | Polybag+Carton |
| Specification | 92.2%cotton and 7.8% spandex |
| Trademark | EcoSport |
| Origin | Fuzhou Fujian China |
|---|---|
| Hs Code | 6401921000 |
| Package Size | 58.00cm * 35.00cm * 30.00cm |
| Package Gross Weight | 12.000kg |
| Item Name | custom heavyweight Elastic cotton T-shirt sports wear for GYM |
| Logo | Off-set Full Color LOGO Print, Embroidery logo,Hot fix embellishment |
| Stock Color | 13 trending unisex shades available |
| Moq | 10pcs |
| Packing | polybag+carton |
| Oem/Odm | Yes |
| S | 36.2" / 92cm |
| M | 37.0" / 94cm |
| L | 40.2" / 102cm |
| Xl | 42.1" / 107cm |
| 2xl | 44.1" / 112cm |
| 3xl | 46.1" / 117cm |
| 4xl | 48.0" / 122cm |
| 12h Free Design | Get free design services delivered in 12 hours-fast, precise, and customized to bring your ideas to life! |
| Small-Batch Orders | We accommodate small-batch orders, perfect for testing the market or launching limited-edition products. |
| End-To-End Solutions | From design and manufacturing to packaging and logistics, we provide end-to-end solutions to simplify your supply chain. |
| Quality Promise | Every product undergoes rigorous quality checks to ensure it meets international standards and your expectations. |
| Delivery Promise | We promise on-time delivery, every time. Your deadlines are our priority. |
| Sustainability Promise | We reduce carbon emissions and boost eco-friendly materials in production, ensuring sustainable practices for a greener future. |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Fujian Sport Trade Co., Ltd.
