Best Price High Pressure Pipe Fitting Stainless Steel Ss Tee Made in China
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$2.00
10+
010
End
Key attributes
Customization
Available
Material
Stainless Steel
Appling Medium
Water, Oil, Gas
Temperature Classification
Medium Temperature Piping
Mpa Classfication
High Pressure Piping
Standard
ASTM, GB, API, DIN, JIS
Diameter
273mm
Medium
Gas
Cross-Section Shape
Round
Connection Type
Thread
Transport Package
Plawood Case
Specification
ISO, CE
Trademark
YUZHENG
Origin
Wenzhou, China
Production Capacity
50, 000PCS
Package Size
1.00cm * 1.00cm * 1.00cm
Package Gross Weight
1.000kg
Elbow
45 ELBOW
Tee
EUQAL TEE
Uinon
UNION CONICAL FF
Plug
HEX PLUG
Nipple
HEX NIPPLE
Coupling
COUPLING
Caps
ROUND CAPS
Outlet
BUTT-WELDING OUTLET
Size
1/8", 1/4", 3/8", 1/2", 3/4", 1", 1-1/4", 1-1/2", 2", 2-1/2", 3", 4"
Work Pressure
150psi
Certification
CE, ISO, our factory has been inspected by SGS and TUV
Capacity To Produce
100,000.00pcs/week
Main Products
Includes elbows, sockets, tee, nipples, etc.
Application
Suitable for water, oil, gas etc
Package
Cartons without pallet
Delivery Details
According to the quantities and specifications of each order
| Customization | Available |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Appling Medium | Water, Oil, Gas |
| Temperature Classification | Medium Temperature Piping |
| Mpa Classfication | High Pressure Piping |
| Standard | ASTM, GB, API, DIN, JIS |
| Diameter | 273mm |
| Medium | Gas |
| Cross-Section Shape | Round |
| Connection Type | Thread |
| Transport Package | Plawood Case |
| Specification | ISO, CE |
| Trademark | YUZHENG |
| Origin | Wenzhou, China |
| Production Capacity | 50, 000PCS |
| Package Size | 1.00cm * 1.00cm * 1.00cm |
| Package Gross Weight | 1.000kg |
| Elbow | 45 ELBOW |
|---|---|
| Tee | EUQAL TEE |
| Uinon | UNION CONICAL FF |
| Plug | HEX PLUG |
| Nipple | HEX NIPPLE |
| Coupling | COUPLING |
| Caps | ROUND CAPS |
| Outlet | BUTT-WELDING OUTLET |
| Size | 1/8", 1/4", 3/8", 1/2", 3/4", 1", 1-1/4", 1-1/2", 2", 2-1/2", 3", 4" |
| Work Pressure | 150psi |
| Certification | CE, ISO, our factory has been inspected by SGS and TUV |
| Capacity To Produce | 100,000.00pcs/week |
| Main Products | Includes elbows, sockets, tee, nipples, etc. |
| Application | Suitable for water, oil, gas etc |
| Package | Cartons without pallet |
| Delivery Details | According to the quantities and specifications of each order |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Zhejiang Yuzheng Valve Technology Co., Ltd.
