Best Selling Plastic PPR Fitting Brass Insert Threaded Coupler Elbow Tee
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe →
US$0.50 - 10.50
100+
0100
End
Key attributes
Customization
Available
After-Sales Service
Within 12 Months
Warranty
Within 12 Months
Model No.
20-110mm
Connection
Welding
Shape
Equal
Head Code
Round
Angle
90 Degree
Wall Thickness
Sch40
Material
Plastic
Technics
Injection Molding
Certification
ASME, DIN, BS, GB
Color
White and Green
Raw Material
PPR
Service Time
50 Years
Advantage
Heat Resistance and Frost Resistance
Connection Ways
Hot-Melting Connection
Transport Package
Bags/Boxes
Specification
20mm-110mm
Trademark
guangdu
Origin
China
Hs Code
39174000
Production Capacity
500t/Month
Package Size
50.00cm * 50.00cm * 50.00cm
Package Gross Weight
20.000kg
Low Heat Conductivity
0.21W/MK
Vicat Softening Temperature
≥131.5ºC
Temperature
-40ºC to 110ºC
Chemical
1,UV resistant, smooth outer and inner wall2, free from blisters, roughness, no scaling, antibacterial
Certificates
ISO9001, ISO14001,OHSAS18001
Service Life
More than 50 Year
Installation
Light and easy to install
Applications
cold or hot water supply, heating system including floor heating, wall heating and radiating system, central air conditioning system and industrial liquids transportation.
| Customization | Available |
|---|---|
| After-Sales Service | Within 12 Months |
| Warranty | Within 12 Months |
| Model No. | 20-110mm |
| Connection | Welding |
| Shape | Equal |
| Head Code | Round |
| Angle | 90 Degree |
| Wall Thickness | Sch40 |
| Material | Plastic |
| Technics | Injection Molding |
| Certification | ASME, DIN, BS, GB |
| Color | White and Green |
| Raw Material | PPR |
| Service Time | 50 Years |
| Advantage | Heat Resistance and Frost Resistance |
| Connection Ways | Hot-Melting Connection |
| Transport Package | Bags/Boxes |
|---|---|
| Specification | 20mm-110mm |
| Trademark | guangdu |
| Origin | China |
| Hs Code | 39174000 |
| Production Capacity | 500t/Month |
| Package Size | 50.00cm * 50.00cm * 50.00cm |
| Package Gross Weight | 20.000kg |
| Low Heat Conductivity | 0.21W/MK |
| Vicat Softening Temperature | ≥131.5ºC |
| Temperature | -40ºC to 110ºC |
| Chemical | 1,UV resistant, smooth outer and inner wall2, free from blisters, roughness, no scaling, antibacterial |
| Certificates | ISO9001, ISO14001,OHSAS18001 |
| Service Life | More than 50 Year |
| Installation | Light and easy to install |
| Applications | cold or hot water supply, heating system including floor heating, wall heating and radiating system, central air conditioning system and industrial liquids transportation. |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
🏭
Shandong Guangdu Pipe Co., Ltd.
