Polyethylene HDPE Butt Fusion Fittings Elbow Coupler Cap Flange Plate Tee Reducer
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe →
US$1.00-2.00
500+
0500
End
Key attributes
Customization
Available
Material
PE
Hardness
Hard Tube
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
HDPE Fittings
Type
Butt Fusion Fittings
Color
Color
Hollow
Hollow
Shape
Round
Usage
Drainpipe, Water Supply Pipe, Gas Distribution
Name
HDPE Butt Fusion Fittings/Elbow
Thickness
2mm
Butt Fusion Fittings Material:T Pe
PE
Kind
22.5°30°/45°/90°/Elbow/Reducer/Tee
Electrofusion Fitings Type
Tee,Elbow,Reducer,Coupler,Cap,Flange
Range
20-1200mm
Warranty
12months
Packing
Carton
Delivery Time
3 Days
Transport Package
Wooden Box
Specification
ISO, CE, SGS
Trademark
SUDA
Origin
China
Hs Code
85152900
Production Capacity
500sets/Month
Package Size
30.00cm * 22.00cm * 41.00cm
Package Gross Weight
20.000kg
Product Name
Best Quality ASTM electrofusion equal tee
Standard
ISO4427,ISO4437,EN12201,EN1555,ASTM
Grade
PE100
Pn
16
Fusion Type
Electrofusion
Used
pipe connection
| Customization | Available |
|---|---|
| Material | PE |
| Hardness | Hard Tube |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | HDPE Fittings |
| Type | Butt Fusion Fittings |
| Color | Color |
| Hollow | Hollow |
| Shape | Round |
| Usage | Drainpipe, Water Supply Pipe, Gas Distribution |
| Name | HDPE Butt Fusion Fittings/Elbow |
| Thickness | 2mm |
| Butt Fusion Fittings Material:T Pe | PE |
| Kind | 22.5°30°/45°/90°/Elbow/Reducer/Tee |
| Electrofusion Fitings Type | Tee,Elbow,Reducer,Coupler,Cap,Flange |
| Range | 20-1200mm |
| Warranty | 12months |
|---|---|
| Packing | Carton |
| Delivery Time | 3 Days |
| Transport Package | Wooden Box |
| Specification | ISO, CE, SGS |
| Trademark | SUDA |
| Origin | China |
| Hs Code | 85152900 |
| Production Capacity | 500sets/Month |
| Package Size | 30.00cm * 22.00cm * 41.00cm |
| Package Gross Weight | 20.000kg |
| Product Name | Best Quality ASTM electrofusion equal tee |
| Standard | ISO4427,ISO4437,EN12201,EN1555,ASTM |
| Grade | PE100 |
| Pn | 16 |
| Fusion Type | Electrofusion |
| Used | pipe connection |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
🏭
QINGDAO SUDA PLASTIC PIPE MACHINERY CO., LTD.
