Fashion Tie -Dye Polyester Summer Bucket Hats Ready to Ship
Loading pool progress...
Price tiers
Swipe โ
US$5.59
50+
050
End
Key attributes
Customization
Available
Applicable Gender
Unisex
Applicable User
Adults
Shipping Cost
Contact the supplier about freight and estimated delivery time.
Secure Payments
Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform.
Refund Policy
Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues.
Model No.
YKH-X-24080839
Brim
With Brim
Color
Black, Blue, Brown, Custom Color
Crown
With Crown
Gender
Unisex
Material
100% Cotton
Pattern
Embroidered
Pattern Technology
3D Embroidery
Pattern Theme
Letter
Season
Autumn, Spring / Autumn, Summer, Winter
Special Features
Adjustable, Antimicrobial, Breathable, Sun Protection, UV Resistant, Washable, Water Resistant, Windproof
Style
Striped
Name
Bucket Cap Custom Logo
Usage
Promotion,Gift,Depration,etc
Logo Patten
Embroidered,Painting,Patched Logo
Lable/Stick/Har
Avilable
Service
OEM/ODM
Logo
Custom Embroidered Logo
Keyword
Contrast Color Unstructured Dad Hat
Sample Date
3-5days
Design
Colors Unstructured Dad Hat
Sports Cap Type
Bucket Cap
Transport Package
Paper Box
Specification
22*12*12cm
Origin
Baoding
Production Capacity
30000 Piece/Pieces Per Month
Package Size
28.50cm * 17.00cm * 18.50cm
Package Gross Weight
0.100kg
Material:
polyester
Color:
As your request
Size:
58cm customized
Logo:
Customized print/3D embriodery/leather band
Shape:
bucket hats
Product Name:
2022 custom tie -dye polyester summer bucket hats with your own logo
Keywords:
fishing cap, sports cap,bucket hats
Item Name
2022 custom tie -dye polyester summer bucket hats with your own logo sun protection caps
Size
58-60cm
Moq
50pcs for each design
Sample Fee
We can offer free sample for normal material
Delivery Time
10-15days less than 5000pcs 25-35days more than 5000pcs We can confirm the exact delivery time when you have target quanitity.
Packing
10pcs one polybag, 100pcs one CTN G.W. 13kg N.W. 12kg Measurement:50X42X40cm
Oem/Odm
Available
Payment Terms
Trade Assurance/TT/Papal/Western Union
Regular Packing:
200 pairs/carton,about 20kg/carton . Customized packing way is available
Shippment Method:
FedEX, DHL, TNT,EMS, Airline, by Sea and others.
| Customization | Available |
|---|---|
| Applicable Gender | Unisex |
| Applicable User | Adults |
| Shipping Cost | Contact the supplier about freight and estimated delivery time. |
| Secure Payments | Every payment you make on Made-in-China.com is protected by the platform. |
| Refund Policy | Claim a refund if your order doesn't ship, is missing, or arrives with product issues. |
| Model No. | YKH-X-24080839 |
| Brim | With Brim |
| Color | Black, Blue, Brown, Custom Color |
| Crown | With Crown |
| Gender | Unisex |
| Material | 100% Cotton |
| Pattern | Embroidered |
| Pattern Technology | 3D Embroidery |
| Pattern Theme | Letter |
| Season | Autumn, Spring / Autumn, Summer, Winter |
| Special Features | Adjustable, Antimicrobial, Breathable, Sun Protection, UV Resistant, Washable, Water Resistant, Windproof |
| Style | Striped |
| Name | Bucket Cap Custom Logo |
| Usage | Promotion,Gift,Depration,etc |
| Logo Patten | Embroidered,Painting,Patched Logo |
| Lable/Stick/Har | Avilable |
| Service | OEM/ODM |
| Logo | Custom Embroidered Logo |
| Keyword | Contrast Color Unstructured Dad Hat |
| Sample Date | 3-5days |
| Design | Colors Unstructured Dad Hat |
|---|---|
| Sports Cap Type | Bucket Cap |
| Transport Package | Paper Box |
| Specification | 22*12*12cm |
| Origin | Baoding |
| Production Capacity | 30000 Piece/Pieces Per Month |
| Package Size | 28.50cm * 17.00cm * 18.50cm |
| Package Gross Weight | 0.100kg |
| Material: | polyester |
| Color: | As your request |
| Size: | 58cm customized |
| Logo: | Customized print/3D embriodery/leather band |
| Shape: | bucket hats |
| Product Name: | 2022 custom tie -dye polyester summer bucket hats with your own logo |
| Keywords: | fishing cap, sports cap,bucket hats |
| Item Name | 2022 custom tie -dye polyester summer bucket hats with your own logo sun protection caps |
| Size | 58-60cm |
| Moq | 50pcs for each design |
| Sample Fee | We can offer free sample for normal material |
| Delivery Time | 10-15days less than 5000pcs 25-35days more than 5000pcs We can confirm the exact delivery time when you have target quanitity. |
| Packing | 10pcs one polybag, 100pcs one CTN G.W. 13kg N.W. 12kg Measurement:50X42X40cm |
| Oem/Odm | Available |
| Payment Terms | Trade Assurance/TT/Papal/Western Union |
| Regular Packing: | 200 pairs/carton,about 20kg/carton . Customized packing way is available |
| Shippment Method: | FedEX, DHL, TNT,EMS, Airline, by Sea and others. |
Packaging and delivery
| Selling Units | Single item |
|---|---|
| Package Type | Standard export packaging |
| Lead Time | 7-14 days after payment |
Protections
Secure Payment
Your payment information is encrypted and secure. We never share your card details.
Quality Assurance
Products are verified before shipment. Contact us within 7 days if you receive defective items.
Buyer Protection
Full refund if product is not as described or doesn't arrive on time.
Supplier
๐ญ
Baoding Yukaihe Clothing Import & Export Co., Ltd.
